Yeni Gelen Kredi Kartı Ne Zaman Açılır ?

Yeni aldığınız kredi kartı ne zaman kullanıma açılır ?  Bu makalemizde genel kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Öncelikle kredi kartı kullanımı son yıllarda 65 milyonun üzerini geçti. Yani ülkemizde yaklaşık yüzde %85 civarında kredi kartı kullanıcı sayısı var. Hal böyle olunca kredi kartını dikkatli kullanmak elzem durum teşkil ediyor. Öncelikle kredi kartının gelirine göre harcama isabetli bir karar olacaktır. Çünkü elimizden fazla harcama yaptığınız zaman her ay eksiye düşeceksiniz. Böylece sürekli bir borç yükü ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için aylık gelir ne kadarsa kredi kartı kullanımında bu şekilde dengelerini gerekiyor. Ayrıca elektrik su doğal gaz telefon gibi faturaları çıktıktan sonra kalan masrafları da kredi kartı üzerinden yapabilirsiniz. Fakat dengeleme açısından gelen maaşın hepsini kredi kartı ile kullanmak yerine, bir daha ki aya borçlu olarak sokabilir. Bunun iyi ayarlanması gerekiyor. Aynı şekilde taksit işlemlerini takip edilmesi önemlidir.

Bu kısa bilgileri verdikten sonra kredi kartı kullanımı ile ilgili açılma süresini şu şekilde izah edebiliriz. Öncelikle başvurunuzun yaklaşık 1 hafta ile 15 gün süre arasında değerlendirilip, karara bağlandığı söyleyebiliriz. Banka olumlu sonuç alırsanız tarafınıza olumlu mesaj gönderecektir. Daha sonra kurye aracılığıyla yaklaşık 3 ile 5 iş günü içerisinde kredi kartı teslim olacaktır. Bu süreçten sonra kredi kartınızın kullanıma aktif olması için ATM’ye  giderek şifre değişikliği işlemi yapmanız gerekiyor. Kart ile birlikte gönderilen şifreyi girerek yeni şifre belirlemeniz şarttır. Ardından Kredi kartınız aktif olarak kullanıma açılacaktır.

Bu bilgi verdikten sonra son olarak hesap kesim tarihini takip etmenize büyük faydalar var. Hesap kesim tarihi maaş aldığınız günden en fazla 10 gün içinde ayarlamanız gerekiyor. Yani hesap kesim tarihi her ayın 5’i ise maaşı da 15’inde almanız şarttır. Aksi takdirde 10 günü geçerseniz, banka tarafınıza faiz olarak dönüş yapacaktır. Böylece hesap kesim tarihinde takip ederek aldığınız alışverişi bir daha ki ay yani yaklaşık 40 gün sonra diyebilirsiniz. Yani her ayın 6’sında bir alışveriş yaparsanız o alışverişin ödemesini bir daha ki ayın 15’inde yapacaksınız. En geç bu kısa bilgi verdikten sonra da konumuz özetlemek gerekirse; kredi kartı kullanımına gelen kartı ATM ye giderek kullanım aktif hale getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Asgari Ödemesi Kaç Defa Yapılır ?

Yeni gelen kart ile birlikte yapılması gerekenler

Öncelikle kredi kartı ile gelen zarfın içerisinde şifre yer almaktadır. Bazı bankaların 4 bazı bankaların ise 5 rakam olarak belirlediği şifre ATM üzerinden girerek değişmek gerekmektedir. Bu şekilde kartın kullanımı aktif hale gelmektedir. Ayrıca kısa mesaj yolu ile de kartın kullanıma açıldığı bilgisi müşteriye düşmektedir. Bu aşamadan sonra kartı gönül rahatlığı ile kullanabilir, merak ettiğiniz sorularla ile ilgili şubelerde veya müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Kısa maddeler halinde kart başvurusu ve ardından işleyecek süreçleri anlatalım.

  • Kredi kartı başvurusu (şubeler veya müşteri temsilcileri)
  • Kartın onay süreci (Ortalama 1 – 2 hafta arasında)
  • Onayın ardından müşteri hizmetleri ile alınmış kart ise şubeye giderek gerekli evrakların imzalanması veya kurye ile gönderilen evrakların imzalanarak kuryeye teslim edilmesi
  • Kartı basım aşaması (Ortalama 1 hafta)
  • Kartın müşteriye ulaşması (Ortalama 1 hafta)
  • Müşteri gelen kredi kartının içerisinde yer alan şifreyi ATM üzerinden değişmesi
  • SMS onayı ve kartı kullanıma açılması
  • Müşteri temsilcisi ile memnuniyet ve süreç hakkında bilgilendirme telefonu
Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*