Reklam
Kredi Kartı Sorular

Worldpuan Kullanılan İnternet Siteleri 2023

Kredi kartı puanları günümüzden her zaman avantajlı olan bir konudur. Worldpuan kullanılan yerlerdir ? (2021) İnsanlar yaptıkları alışverişe karşılık gelen puanlarını biriktirerek istedikleri (aşağıda belirttiğimiz) yerlerde harcamalarını yapabilirler. Öncelikle kredi kartının kullanım alanlarından kısa kısa alıntılar yaparak, bu konu hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız. İlk olarak ülkemizde 1991 yılında piyasa çıkan ve her geçen gün müşteri katlanarak devam eden bu sistemin ana temeli banka üzerinden yapılan alışverişe dayanmaktadır. Müşteri alışverişi banka tarafından verilen kart ile yapar.

Toplamda 40 günlük bir vade sonra borcunu bankaya geri öder. Temel çalışma mantığı bu olsa da zamanında ödenmeyen borçlar için banka tarafından müşteriye faiz işletilmektedir. 2020 yılı itibariyle kredi kartlarında gecikme faizi %1,70 olarak güncellendi. Geçtiğimiz sene içinde bu rakama %2’i idi. Müşteri borcunu ödemediği her ay katlanarak devam ediyor.

Puanlar nasıl belirleniyor ?

İlk aşamada her bankanın kendine ait bir kart puan sistemi bulunmaktadır. Örneğin bazı bankalarda hesaplamalar farklı olurken, bunun yanında ek kampanyalar ile alışveriş şartıyla puanlar verilmektedir. World, Bonus, Chip gibi farklı türlerde puanlar olsa da genelinin çalışma mantığı aynıdır. Bazı banka 5 bin TL’lik kampanyasız alışverişe 25 TL puan verirken, yine aynı banka bin TL’lik alışverişe (şartlı) 50 TL gibi rakamlarda da vermektedir. Bu tamamen bankanın yapmış olduğu kampanyaya bağlıdır. Örneğin gittigidiyor ya da hepsiburada gibi sitelerden bin TL’lik alışverişe yapan müşterilerine 100 TL puan gibi rakam kampanyaları oluşturulmaktadır.

Puanlar nerede kullanılıyor ?

Aslına bakarsanız puanların harcandığı pek çok alan bulunmaktadır. Bunların başında kategori bazlı alışveriş siteleri gelmektedir. Biriktiğiniz puanları aşağıda belirttiğimiz sitelerden gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Aynı şekilde market veya akaryakıt alışverişlerinde de kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin ihtiyacınıza kalmış bir durumdur. Bu makalemizde World puanlara dair bilgileri paylaştık. Yine farklı bankaların puanları nerede harcayabileceğiniz hususunda yazı serimize devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Sonradan Taksitlendirme Hesaplama

Kazandığınız puanları market kategorisinde kullanmak isterseniz, Carrefoursa – Migros – Kipa – A101 – Şok – Real gibi mağazaları tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde alışveriş merkezlerinde bulunan mağazalarda harcamak istediğinizde karşınıza Civil – Özdilek – Vatan – Flo – Metro – LCW – Daicman – Watson mağaza zincirleri çıkmaktadır. Eğer akaryakıtta ihtiyacınız varsa Opet, Total, Aytemiz, Aygaz Otogaz, Petrol Ofisi buralarda kullanabilirsiniz. Son olarak internet üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde Ucuzabilet, Pegasus ve Türk Hava Yolları, Tatil Sepeti, Tatil Budur, Sanal Market sitelerini ziyaret edebilir, puanlarınızı ihtiyacınza göre harcaya bilirsiniz. Tablo halinde aşağıdan inceleme yapabilirsiniz.

Market Carrefoursa – Migros – Kipa – A101 – Şok – Real
Mağazalar Civil – Özdilek – Vatan – Flo – Metro – LCW – Daicman – Watson
Yemek
Petrol Opet, Total, Aytemiz, Aygaz Otogaz, Petrol Ofisi
İnternet Siteleri Ucuzabilet, Pegasus ve Türk Hava Yolları, Tatil Sepeti, Tatil Budur, Sanal Market

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Yapı kredi banka hesabımda 70TL Worldpuanım var.N11 de bugün denedim ancak olmuyor bilginiz olsun.

 2. Gittigidiyorda eğer alınan ürün fiyattı karttaki puandan düşük veya eş ise tüm bilgileri girdikten sonra otomatik çıkmaktadır, ve sepette sadece tek ürün olacakmış. ( sanırım sadece web sitesinden mobil uygulama desteklemiyor)

 3. N11 için ise kendi web sitesinden sadece kampanya olduğunda önümüzdeki ay olabilir uzun zamandır N11 ve ykb kampanya yapmadı.

  Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi kartlarıyla yapacağınız ödemenin bir kısmını banka puanıyla yapabilir, kalan tutarı kartınızdan ödeyebilirsiniz.
  Finansbank, Halkbank ve İş Bankası işlemlerinde ise banka puanı kullanmak için harcama tutarınız kadar puanınız olması gerekir.
  Örneğin; kartınızda 20 TL puan var ve sizin satın alacağınız ürün 80 TL. Akbank, Garanti ve Yapı Kredi ile 20 TL’lik puanı kullanıp geri kalan tutarı kartınızdan ödeyebilirsiniz. Finansbank, Halkbank ve İş bankası kartlarında ise 80 TL’lik ürünü almanız için 80 TL’lik puanınızın olması gerekir.

  İş Bankası ve Yapı Kredi kartlarındaki puanlar, bu bankalarla kampanya yapıldığında kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu