Noterde Kredi Kartı Geçiyor Mu ? 2023

Noterlerde kredi kartı geçiyor mu ? Konuyla ilgili tüm güncel detayları yazımızda bulabilirsiniz. KDK tarafından yapılan tavsiyeye göre vatandaşların mağdur olmamaları için noterliklerde yapılan işlemlerin nakite alternatif olarak kredi kartı ile yapılmasını sundu. Buna göre kart sistemine geçiş yapılması durumunda vatandaşların nakite ek olarak kredi kartı ile ödeme yapılmasını ön görüyor. Fakat Noterler Birliği tarafından duruma ilişkin bir açıklama geldi. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde banka tarafından belli miktar komisyonun kesileceği bunun yanı sıra ödemelerin 40 günü aşkan süre zarfında ödemesi ve ek olarak Vergi Dairelerine ödenen devlet payınında 15 günde 1 ödemesinden dolayı duruma karşı çıktı. Ayrıca bankalar alacağı komisyondan vazgeçmeleri halinde Noterler Birliği olarak gerekli adımları atılması yönünde karar alacaklarını belirttiler.

Noterlerde Kart Geçer Mi ?

2021 yılı içerisinde noterlerde kredi kartı geçiyor. Daha önce geçmemesinin en büyük sebebi ise bankalar tarafından alınacak komisyonların yüksek olması gösteriliyor. Bunun yanında devlete ödenen vergilerin her 15 günde 1 olmasından ötürü noterlere büyük sıkıntılar doğuruyor. Güncel olarak noter işlemleri nakit olarak yapılıyor. Vatandaşların talepleri ise kredi kartının noterlerde uygulanması yönünde olsa da, noterler bu duruma pek sıcak bakmıyor.

Sadece kredi kartı değil, ATM kartıda geçiyor. Çünkü noterlerde sanal pos cihazı bulunmamaktadır. Buna ek olarak banka komisyon oranlarını yüksek olması sebebiyle noterlerin kazanacakları paylarının düşmesi ve ödemeleri geç almalarından ötürü Noterler Birliği duruma karşı çıkıyor. Fakat bankalar ise anlaşılarak komisyon oranlarından vazgeçmeleri durumda bu sistemin tüm noterlere kurabileceğinin altı çiziliyor. Burada ilk hedef vatandaşın mağdur olmamasıdır.

Bakanın Açıklamaları

Mevcut Adalet Bakanı ise geçtiğimiz aylarda kamu oyuna şu şekilde demeç verdi. Bakan : “Noterlik harç ve masraflarının tüm bankaların kredi kartlarıyla ödenebilmesini sağlayacağız.” ifadelerini kullanırken, noterlerin ve bankaların ortak payda buluşabilecekleri bu ortamında sağlanması temenni ediyoruz. Kredi kartı veya atm kartlarının geçerli olması demek vatandaşa kolaylık sağlanabileceği belirtebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartıyla Altın Alınır Mı ? 2023 (Taksit var mı)

Son olarak 2021 yılı için noterlerde kredi kartı ve atm kartları geçmektedir. 

Güncelleme

2020 Şubat itibariyle güvenli sistem ödemesine geçen noterlerde bankomat kartları ve kredi kartı geçmektedir. Böylece vatandaşları bir mağduriyetin inde giderilmiş olduğunu buradan belirtelim. Peki güvenli ödeme sistemi nedir ? Kısaca bilgi vermek gerekirse; yapılan tüm para işlemleri noterler aracılığı ile yapılacaktır. Yani vatandaş imzasını attıktan sonra güvenli sistemi ile para hesabına transfer olacaktır. Alıcı şahıs ilk olarak parayı noterin hesabına yatırmaktadır. Daha sonra evraklar hazırlanarak alıcı ve satıcı imzası alınıyor. İmzayı attıktan sonra banka aracıyla satıcının hesabına para aktarılmaktadır. Böylece hırsızlıklarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Beğendin mi ?
[Total: 1 Average: 5]

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*