Neden Kredi Kartı Şifre İstemez ?

Kredi kartı niçin şifre istemez ? Bu konuyla genel bilgileri sizlerle paylaşacağız. Yazımızda başta kredi kartı şifresi olmadan alışveriş yapılır mı ? Kredi kartı şifresi istemeyen alışveriş siteleri ? ve kredi kartı şifresiz alışverişe kapatma gibi soruları inceleyeceğiz.

Kredi kartından şifresiz alışveriş yapılır mı ?

İlk olarak kredi kartından alışveriş yaparken şifresiz yapılması durumunun olduğu yerler olabilmektedir. Burada banka ile üye iş yerine arasında anlaşma varsa temassız ödeme yapılabilir. Temassız ödemelerde şifre istenmez. Farklı durumlarda şifre istenmeyen durumlar olabilir. Gerçek ortamda yapılan alışverişlerde olabileceği gibi internet üzerinden yapılan işlemlerde bulabilir. İnternette yapılan alışverişlerde 3D’siz yapılması durumda şifre istenmeden alışveriş yapılabilir. Fakat bu durum güvenli olmadığı için bankalar tarafından pek tercih edilmeyen yöntemdir. Hatta bu alışverişlerde ödemede sıkıntı olması durumunda banka tarafından ret cevabı alabilirsiniz. Bu yüzden internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde mutlaka 3D güvenli ödeme yöntemi seçmeniz gerekiyor.

İnternetten şifresiz alışveriş yapılır mı ?

Net üzerinden şifresiz alışveriş yapılabilir. Son yıllarda çıkan güvenli ödeme sistemi bankalar tarafından tercih edilmektedir. Bu sisteme 3D ödeme yöntemi denilmektedir. Eğer 3D’siz ödeme yapılması durumunda banka tarafından istenmeyen bir durumdur. Alışveriş yapacağınız sitede bunların olmasına mutlaka dikkat edin.

SSL (Güvenli Yuva Katmanı) kontrolü yapınız. Yani şifrelenmiş sertifikadır. Teknolojiyle dijitalleşmiş bir üründür.

3D ödeme sistemi ile alışverişleri tercih ediniz. 2001 yılında başlatılmış bir sahtekarlık önleme tedbiri olarak diyebiliriz. 

Sahte bilinmedik sitelerden kesinlikle uzak durunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta burasıdır. Satın alacağınız sitelerin bilindik olduğuna dikkat ediniz. Özellikle sahte hesaplar ve profiller ile kurulmuş web siteleri kredi kartı bilgilerinin çalınmasına sebep olabilir. Bu yüzden bilmediğiniz ve şüphelendiğiniz sitelerinde anında çıkın.

Beğendin mi ?
[Total: 1 Average: 5]
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Neden Provizyon Vermez ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*