Kripto para dönüştürücü için en düşük ücreti nerede bulabilirsiniz?

Hisse senedi, para veya günümüzün popüler birimi kripto para… Herhangi bir piyasada işlem yapacak yatırımcılar çok yüklü ek maliyetlerle karşılaşıyor. Bunlara her türlü komisyon, spread, swap vb. dahil. Ve işlemlerinizi yanlış planlayacak olursanız bu tür maliyetler kârınızın önemli bir kısmını “yiyebilir” ve hatta tamamen silebilir.

Kripto dönüştürücü platformlarda alınan komisyonlar

Bir kripto para dönüştürücü ile hizmet alan bir yatırımcının bir dizi komisyon ödemesi gerekir. İşlemler ile ilgili en sık alınan komisyonlar şunlardır:

  1. İşlem ücreti. Bu, dönüştürücüye para yatırmak veya dönüştürücüden para çekmek karşılığında alınan en yaygın komisyondur.

Bir kripto para dönüştürücü platformu sadece kripto paralarla işlem yapılmasını destekliyorsa bu tür işlemler ile ilgili olarak yatırımcı sadece madencilerin talep ettiği komisyonları ödeyecektir. Bu durumlarda komisyonun tutarı genellikle oldukça düşüktür.

İtibari para birimleriyle yapılan işlemlerde ise ödeme sisteminin belirlediği bir komisyon ödemeniz gerekir. Bununla birlikte seçilen sisteme bağlı olarak (banka havalesi vb.) komisyonun tutarı değişecektir. Ayrıca yatırımcının hesabı adına geçilen doğrulama seviyesi komisyonun tutarını etkileyecektir.

  1. Alım satım işlemi ile ilgili komisyon. Kripto para dönüştürme komisyonu işlem yapılırken, emir verilirken alınır. Kural olarak tutar %0,1 ila %0,25 arasında değişir ancak bazı platformlarda işlem hacmine bağlı olarak %1’e ulaşabilir.

Maker ve Taker

Maker; satış işlemlerini açan yatırımcıdır. Bu ad İngilizce Make (yapmak) kelimesinden gelir. Maker’ın varlıklarını dönüştürücüye koyarak “piyasayı yaptığı” öngörülür.

Taker (İngilizce Take kelimesinden gelir) ise satın alan yatırımcıdır. Bir taker’ın dönüştürücüdeki varlığı satın alıp harici bir hesaba aktarmasıyla varlığın likiditesini düşürdüğü varsayılır.

Maker’ın likidite sağladığı ve taker’ın ise bunu alıp götürdüğü düşünülürse kural olarak maker için komisyonun tutarı taker’ın komisyonuna göre daha düşüktür.

İlginizi Çekebilir  Hisse Senedi Basımı ile İşlerinizi Kolaylaştırın

Buna karşın alım/satım emri için herhangi bir komisyon talep etmeyen kripto para dönüştürücüler de mevcuttur. Bu tür sitelerin popülerliği artıyor ancak işlem hacimleri ve likidite açısından yeterli seviyede değiller. Buna ek olarak alım/satım için herhangi bir komisyon talep etmeyen bu tür siteler genellikle işlem ücretlerini yüksek tutar.

Minimum ücretli kripto para platformları

Aşağıdaki platformlar talep ettikleri minimum komisyon tutarları nedeniyle kripto dönüştürücüler arasında öne çıkar:

ü Binance %0,1 ile popüler platformlar arasında en düşük komisyon ücreti talep eden platformdur ve dönüştürücünün kendi token’larını kullanacak olursanız ücret daha da düşer.

ü HitBTC sitesinde hem maker hem de taker için satış emri girme komisyonu %0,1’dir.

ü Bitfinex’te maker için işlem komisyonu %0,1; taker için ise %0,2’dir.

ü io’da maker bir işlem emri için %0 ila %0,16 arasında ödeme yaparken taker için komisyon %0,1 ila %0,2 arasındadır.

ü GDAX ve itBit platformlarında maker’lardan işlem için komisyon alınmaz. Taker’lar için %0,25’lik bir komisyon ücreti söz konusudur.

ü Livecoin dönüştürücü platformunda sıfır komisyonlu itibari para yatırma (Capitalist sistemi ile) işlemi seçeneği yer alır. Buna ek olarak işlem hacimleri düşükse ilgili işlem komisyonu %0,18’dir.

Sonuç

Kripto para dünyasında dijital varlıklarla ilgili alım/satım işlemi hizmetleri sunan birbirinden farklı kripto para platformları mevcut; bunlar arasında yerel pazar segmentine odaklanan ve pek bilinmeyen daha sade dönüştürücülerden New York Borsası veya NASDAQ’a benzer devasa ölçekli dönüştürücüler yer alır. Bu nedenle yatırımcılar kabul edilebilir komisyon ücretleri talep eden bir dönüştürücü seçebilir. Kripto para alım/satımı gibi heyecan dolu bir girişime başlarken size bol şans diliyoruz.

Beğendin mi ?
[Total: 1 Average: 5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*