Reklam
Soru ve Cevaplar

Kredi Kartıyla Altın Alınır Mı ? 2023 (Taksit var mı)

Kredi kartı ile altın alınır mı ? 2021 yılında yapılan düzenleme ile kredi kartlarında altın alım satım işlemleri ile ilgili genel en son güncel bilgileri sizlerle paylaşacağız. Taksit var mı yok mu ? sorularını bu yazımızda inceleyeceğiz. Öncelikle altın insanlar için güvenli bir liman haline dönüşmeye devam ediyor. Birçok işi altına yastık altında saklarken, çoğu kişide bankalar aracılığıyla altın alışverişi yapıyor. Altına bu denli kıymetli kılan dünya piyasasındaki konumu ve yeridir. Makalemizde en güncel bilgiyi bulabilirsiniz.

Altında taksit olayı var mı ?

İnternette bir çok sitede yanlış bilgiler yer alırken kredi kartı ile altın satışı ile ilgili net ve doğru bilgileri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle hükumetin kredi kartlarına bağlı düzenleme getirmesi ile birlikte taksit alışverişe birçok kalemde kısıtlandı. Bu alışverişlerin başında telefon ve altın yer almaktadır. En son yapılan düzenleme ile birlikte (yaklaşık 5 ay önce) internet üzerinden olsun ister gerçek kuyumcudan altın alış veriş olsun kredi kartı ile yapılan işlemlerde taksit olayı kaldırıldı. Daha önce tepkilere yol açan taksit uygulamasını kaldırılmasının tekrar yeniden kaldırılmış oldu.

Kredi kartı ile altın taksitli işlemler

Eski uygulamalarda 4 taksit’e kadar altından vade farksız kredi kartı ile taksitli işlem yapılırken, 2019 yılı içerisinde altının kredi kartı ile taksitli işlemi kaldırılmıştır. Bu bilgi doğru ve en güncel bilgidir. Siz de internet üzerinden ya da kuyumcular altın alışverişi yaparken, kredi kartı ile taksit işlemin olmadığını bilmeniz gerekiyor. Kredi kartı ile alışveriş yapılabiliyor. Fakat taksit işlemi yapılamıyor. Kredi kartına tek çekim şeklinde altın alış verişi banka internet ve kuyumculardan yapılabiliyor. Tek çekim yaptığınız ödemeyi banka tarafından taksitlendirme isteseniz bile yasa gereği mümkün değildir. Belirttiğimiz gibi altına taksit olayı 2019 yılı için kaldırılmış durumdadır.

İlginizi Çekebilir  Noterde Kredi Kartı Geçiyor Mu ? 2023

Altın alışverişi hacmi son günlerde oldukça arttı. Kur da yaşanan dengesiz trend insanları altına doğru sürükledi. İnsanlar artık güvenli liman olan altını daha çok tercih ediyor. 2019 yılı içerisinde altında taksitle satış olayı kredi kartları için kaldırıldı. Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yayınlanan genelgede kredi kartları ile ilgili bazı kalemlerde taksit sayısı çoğaltılırken bazı kalemler değilse tamamen taksitler kaldırıldı. Bu kaldırılan kalemler arasında altında taksit satış olayı da dahil edildi.

Sonuç itibariyle konumuz özetlersek 2019 yılı içerisinde kredi kartı ile altın satışının devam ettiğini fakat kredi kartına taksit olayının kaldırıldığını belirtebiliriz.

Son güncelleme

2018 Ağustos ayında kaldırılan taksitli işlem, 2019 Mart ayının sonuna doğru BDDK başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre tekrar yeniden hayata geçti. (27 Mart 2019 tarihli ve 8314 sayılı Kararı ile yürürlüğe girdi. ) Fakat kuyumculuk alanında işçilik gerektiren ziynetlerde 4 taksit uygulaması olduğunu hatırlamak isteriz.  Çeyrek ve gram altın gibi işlemlerde taksit yapılmayacaktır.

Ziyaretçilerden gelen sorular ve yanıtları

Kredi kartıyla altın almak haram mı ? Kuyumculardan alındığı sürece sıkıntı yoktur. Altın alışları fiziki olması gerekiyor. Ayrıca alınan ödelin zamanında ödenmesi, faize girmemesi ayrıca gerekli şartlar arasındadır. Kredi kartıyla altın alınabiliyor mu ? Son düzenlemeye birlikte alınabiliyor. Aynı şekilde kredi kartıyla altın bilezik alınır mı ? Cevap olarak alınabilir. Fakat işçilik gerektiren olması şartı aranmaktadır. Kredi kartıyla altın alıp bozdurmak caiz mi ? Paragrafın ilk cümlesinde belirttiğimiz şartların yerine getirilmesi halinde bir problem yoktur.

Peki, kredi kartıyla altın almak mantıklı mı ? Peşin parası olmayan için mantıklı bir seçenektir. Kredi kartıyla bankadan altın alınabilir. Fakat dini yönüyle caiz olmadığı belirtebiliriz. Kredi kartı ile altın fiyat farkı banka komisyon oranına göre %3 – %5 civarındadır. Yani bin TL’lik alışveriş için 30 TL ile 50 TL arasında bir fark oluşabilmektedir. Kredi kartıyla gram altın almak caiz mi ? Bankadan değilde kuyumcularda fiziki altının alması ve kart borcunun zamanında ödenmesi halinde caizdir. Peki, taksitle gram altın alınabilir mi ? Son düzenleme ile birlikte alınabilir.

İlginizi Çekebilir  Ev Hanımlarına Kredi Kartı 2023

Kredi kartına altın kaç taksit 2020 yılı için 4 taksit olarak uygulanmaktadır. Kredi kartı ile kuyumcudan altın alınır mı ? Evet alınabilir. kredi kartıyla altın nasıl ve nereden alınır ? Kuyumculardan fiziki olarak veya bankalar üzerinden sanal ortamdan alınabilir. Kredi kartından otomatik altın almak için bankanızla görüşmeniz gereklidir.

Kredi kartına altın taksit oluyor mu ? 27 Mart 2019 tarihli ve 8314 sayılı Karar ile sadece işçilikli ziynetler 4 taksit ile alınabilmektedir. Çeyrek, gram altın gibi ürünlerde taksit seçeneği yoktur. İşçilikli küpe, bilezik gibi ürünlerde kredi kartına yapılmaktadır. Müşteriye banka komisyonu üzerinden fark eklemektedir. Örneğin 5 bin TL’lik ürünün kredi kartı taksitli fiyatı 5 bin 120 TL’dir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu