Kredi Kartının Asgarisinden Fazla Ödemek

Kredi kartının asgarisinden fazla ödemek ne anlama geliyor ? Bu konuyla ilgili bu makalemizde geniş kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşacağız. İlk olarak kredi kartı tüm dünyada kullanılan bir sistem olduğunu belirterek yazımıza başlayalım. Kredi kartını kullanmayan kullanıcı neredeyse yok denecek kadar azdır. Peki, kredi kartının asgarisinden fazla ödeme yapmak ne anlama gelir ? Makalemizde bu konu ile ilgili genel bilgiler verirken siz değerli ziyaretçilerimizin merak ettiği sorulara da cevaplamaya çalışacağız. Yine de aradığınız soruları bulamazsanız yorum bölümünden bize iletmeniz halinde anında ve cevaplar alabilirsiniz.

Kredi Kartının Asgarisinden Fazla Ödeme

Bilindiği gibi kredi kartı harcamaları dönem için işlem sonunda yapılacak olan tutara göre hesap ekstresi çıkmaktadır. Kredi kartı harcaması bin lira ise asgari tutardan ödemesi gereken tutar en az 333 liradır. Müşteri borcunun en az olan kısmını ödemek şartıyla kredi kartı açık kalabilir. Fakat toplam borcunu ödemediği için geriye kalan 667 lira da önümüzdeki ay hesap ekstresine faizli olarak yansıyacaktır. Peki, asgari tutardan fazla yatırım hakkı ne anlama geliyor ?

Örnek 1

İsterseniz bu konuyu şu şekilde izah edelim. Bin lira borcu olan bir müşteri asgari tutarı 333 lira olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu tutarda ne kadar çok fazla yatırırsanız önümüzdeki ay ekstrenizi o kadar daha az faiz ödeyeceksiniz. Yani 667 lira banka faizi 40 lira iken ödemiş olduğunuz tutar 600 lira ve kalan borcunuz 400 lira olduğunda ödeyeceğiniz faiz miktarı 25 TL düşmektedir. Asgariden fazla ödeme yapmak sadece bu anlama gelmektedir. Tavsiyemiz borcun tamamının ödenmesi ve önümüzdeki 1 ay sonraki ekstreye eski bir borcun yansımamasıdır. Böylece fazladan faiz ödemek zorunda kalmazsınız.

Örnek 2

Yine başka bir örnekle izah etmek gerekirse; Örneğin dönem içi harcaması 5000 lira olan bir müşterinin asgari en az 1500 lira yatırması gerekmektedir. Bu miktarın altında yatılması durumunda kredi kartı kapanabilir. Fakat asgari seviyede ödeme yaptığında kalan borcu bir ay sonraya faiz olarak yansıtılabilir. Asgari seviyede en fazla ödeme yapmak demek kalan borcunuzu faizinden daha az ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Örneğin 3500 liranın 1 aylık faizi ile kalan borcunuzu 2000 lira olduğunu düşünürsek bunun faizi arasında büyük bir fark vardır. Bu nedenle borcun tamamının ödenmesi kullanıcının yararınadır.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  MTV Kredi Kartı Kampanyaları 2023

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*