Kredi Kartı Zamanında Ödenirse Faiz İşler Mi ?

Kredi kartı zamanında ödenmezse ne olur ? Kredi kartı herkes tarafından kullanılan yaygın bir alışveriş sistemidir. Bu yazımızda borcunu zamanında ödenmemesi durumunda müşterilerinin başına gelebilecek olası durumları konuşacağız. Konumuza giriş yapmadan önce başladığımızda yer alan zamanında borcun ödenmesi durumunda faiz işletilir mi ? sorusunun yanıtı net bir şekilde verelim. Müşteri borcunu zamanında yani banka tarafından belirlenen tarihler arasında ödemesi durumunda herhangi bir faiz işletilmesi, fakat o günü bir gün bile getirse günlük faiz işletilerek müşterinin borç hanesine yazılır.

Kredi kartı zamanında ödenmezse ne olur ?

Müşterinin borcunu zamanında ödemesinde faiz in olmayacağını yukarıda ki yazımızda belirtmiştik. Kredi kartı herkes tarafından kullanılan ülkemizde yaygın bir potansiyele sahip olan bir de alışveriş sistemidir. İnsanlar alışverişlerini kredi kartından yapmak suretiyle alışverişlerini tamamlar. Daha sonra banka tarafından oluşturulan ödeme planı üzerinden de ödemelerini yapmaktadırlar. Kredi kartı kullanmayan bireyler neredeyse az denecek kadardır. Kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır.

Bunlardan en önemlisi kişinin kazanmış olduğu gelirine göre harcama yapması ve borcunun zamanında ödemesidir. Bu iki hususa dikkat eden müşterilerin kredi kartı borcu ile ilgili herhangi bir sıkıntısı olmayacağının garantisini şimdiden verebiliriz.

Haberlerde sıklıkla karşılaştığımız kredi kartı borçlarının yapılandırması veya birçok kişinin kart borcunu ödeyemez duruma gelmesinin temel sebebi kişilerin aylık harcamalarından çok kredi kartı kullanmasıdır. Yani aylık geliri 5000 lira olan bir kişi kredi kartı kullanımını aylık olarak 7000 lira ve üzeri harcama yapıyorsa, bu kişi her ay 2000 lira borçlanıyor demektir. Bu da belli bir süreden sonra çarkın dönmeyeceği ve kredi kartının kapatılma durumuna giderek yapılandırma sürecine başlayacağı anlamına gelmektedir.

Kart kullanımında dikkat etmeniz gerekiyor

Kart kullanımına dikkat edilmesi gereken 2 husus yukarıda belirttik. Borçları zamanında ödemek ve aylık gelire göre harcama yapmak dikkat edilmesi gereken noktadır konumuzun özetine bakarsak, borcun zamanında ödenmesi durumunda herhangi bir faiz olmayacaktır. Fakat borcun bir gün bile gecikmesi durumunda banka tarafından faiz işletilecektir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmıyor ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*