Kredi Kartı Yapılandırması Sicili Bozar Mı ?

Kredi kartı yapılandırması yapan müşterilerin sicili bozulur mu ? Konumuzda bu ve buna benzer pek soruyu ele alacağız. Genel itibariyle konunun tam iyi anlaşılması için sayısal örnekler vererek anlatmaya çalışacağız. Öncelikle kredi kartı tüm dünyada kabul görmüş hızlı, kolay ve pratik ödeme sistemidir. Bu sistemi kullanmaya mağaza yok denecek kadar azdır. Artık mahalle bakkalları bile bu ödeme yöntemine geçiş yapmıştır. Kredi kartını doğru harcamak gerekir. Örneğin geliri 5 bin TL olan bir kişinin aylık harcaması kazancından fazla olursa her ay borçlanıyor anlamına gelmektedir.

Kredi kartı yapılandırması da borcunu ödeyemeyen müşteriler için bankalar aracıyla tüketici kredisi çektirmek suretiyle kullanılan bir sistemdir. Müşteri zamanında borcunu ödemezse banka icra yoluyla alacaklıdan borcunu tahsis edebilir. Bunun yerine banka, müşteri ile anlaşarak aylık taksitlerde şekilde ödeme yoluna da gidebilir. Aylık taksitlerin aksatılmaması burada en büyük noktadır. Eğer müşteri kredi kartı yapılandırması için kullandığı kredinin taksitlerini aksatır veya zamanında ödeme yapmazsa büyük sıkıntı geliyor demektir.

Müşteri sicili nasıl bozulur ?

Müşterinin sicili bozulması demek bir sonraki banka işlemleri için olumsuz görüş anlamı taşımaktadır. Örneğin kredi kartını zamanında ödemeyen bir kişinin notu düşüktür. Halk arasında sicili bozuk da denilmektedir. Notun yüksek olması için borcunu zamanında ödemesi, aylık gelirinin düzgün olması ve banka ile sorun yaşamaması gerekmektedir. Bunlar dışında notu düşüren etken yoktur.

Eğer ki, borçlu kişi bankaya borcunu zamanında ödemez ise sicili bozulur. Başka bir bankadan kredi veya kredi kartı alamaz. Bunun için borcunun tamamını veya banka ile anlaşmak şartıyla aylık taksitler şekilde ödemesi neticesinde bu durumu düzelebilir.

Yapılandırma sicili bozar mı ?

Kredi kartı yapılandırması şu şekilde yapılır. Öncelikle borçlu başka banka aracıyla kredi kartı borcunu ödemek için kredi çeker. Çektiği kredi direk karşı bankaya aktarılır. Müşteri yeni bankaya borçlu olur. Aylık belirlenen taksitlerde ödemesini yapar. Örneğin A bankasına 10 bin TL kredi kartı borcu olan bir müşteri için B bankası aylık 500 TL taksit ile toplamda 24 ay boyunca 12 bin TL öder. Böylece müşteri B bankasına borçlu olarak borcunu ödemeye başlar.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Sicili ilk aşamada bozulur. B bankasına geçtikten sonra borcunu zamanında ve aksatmak öderse bozulan sicilinde düzelmeler ve kredi notu yükselir. Sonuç itibariyle en son borcunu ödediği bankaya düzenli ödeme yaparsa sicil durumu düzelir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*