Kredi Kartı Niçin Kullanılır ?

Biz insanlar kredi kartı niçin kullanılır ? Yapılan araştırmaya göre ülkemizde 2018 yılı sonu itibariyle toplam kredi kartı kullanan sayısı 65 milyonu geçti. Aynı şekilde bankalar tarafından verilen bankomat yani maaş kartı bildiğimiz kart ise toplamda 145 milyona kadar dayandı. Bu rakamlara baktığımızda ülkemizde kredi kartı kullanımı ve bankomat kartını kullanıma ne kadar yaygın olduğunu görebilirsiniz. Bankomat kartı çalışanlar için bankalar tarafından yasal bir zorunluluk haline dönüşse de kredi kartı ihtiyaca binaen kullanılan bir araçtır. Hal böyle olunca insanlar bütün ihtiyaçlarını kredi kartı üzerinden gerçekleştiriyor. Daha önceki makalelerimize sıklıkla dile getirdiğimiz konu kredi kartının kullanıma doğru olarak yapılmalıdır. Yani kart kullanıcısı gelirine göre harcama yaparsa herhangi bir sıkıntı yoktur. Fakat gelirinden fazla her ay harcama yaparsa kendi borcun üzerine bir faiz yükü de bineceğinden dolayı sürekli bir kısır döngüye girme ihtimali yüksek olacaktır.

Kredi kartı kullanımı birçok avantajı olduğu gibi de dezavantajı vardır. Dezavantajını yukarıda bahsettiğimiz gibi her ay gelirine göre harcama yaptığınız zaman herhangi bir sıkıntısı kalmamaktadır. Avantajlarını sırasıyla saymaya çalışalım. Kredi kartı kullanımı öncelikle her işlemi kolaylaştırabilir. Taksitli işlemler gerekse bankalar tarafından sağlanan World puanlarla kredi kartı kullanıma teşvik edilmektedir. İnsanlar alışverişlerinden sonra ortalama 40 gün içerisinde borçlarını ödemektedir. Bu da kredi kartına cazip kılan avantajlardan bir tanesidir.

Son olarak bu paragrafta kısa bir özetle kredi kartını için kullanılır ? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Öncelikle peşin yerine taksitli alışverişten dolayı tercih edilebilir. Ortalama 40 gün vade süresi vardır. Bankalar tarafından sağlanan indirimli ürünlerden ve ekstra puanlardan kazanılır. Toplamda kayda değer bu üç avantajından dolayı kredi kartı oldukça fazla tercih edilmektedir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı İnternet Alışverişi Onayı Nasıl Yapılır ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*