Kredi Kartı Neden Yetersiz Bakiye Verir ?

Kredi kartı yetersiz bakiye sorunuyla karşınızdayız. Türkiye’de kredi kartı kullanıcı sayısı geçtiğimiz sene içerisinde 66 milyon kişiyi geçti ülke nüfusuna baktığımız zaman neredeyse %85 oranında bir rakamla birlikte karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar alışverişlerinde kredi kartı üzerinden yaparken bazı durumlarda peşin bazı durumlarda ile taksitli alışveriş yeri tercih ediyorlar. Gelirine göre harcama müşterilerin kredi kartı yönünden hiçbir sıkıntısı olmazken, gelirinden fazla kredi kartı harcaması yapan müşteriler ise her ay banka tarafından işletilen faiz ile karşı karşıya gelebilir.

Kredi kartı limit ile ilgili bilgiler

Bankalara müşterilerine sunmuş olduğu kredi kartlarını her bir müşteriye özel bir limiti bulunmaktadır. Bu limit de buradaki yazımızda belirttiğimiz gibi müşterinin maaşına göre değişmektedir. Maaşı yüksek olan müşterilerin limiti en fazla 4 katına kadar yükseltilirken, asgari ücret seviyesinde olan müşterilerinize iki katına kadar kredi kartı limiti bulunmaktadır. Yani 3000 lira alan bir müşteri en fazla 12 bin liraya kadar kredi kartı limiti olurken bunun için üzerinde kullanım yaptığı zaman yetersiz bakiye uyarısı ile karşı karşıya kalacaktır.

Konu başlığımızda belirttiğimiz gibi yetersiz bakiye kredi kartlarında müşterinin limiti gittiği andan itibaren karşısına çıkabilecek bir sorundur. Bazı alışverişler der taksitli olduğundan dolayı toplam ödenen tutar limiti geçmesi gerekiyor. Yani 9 lira alışveriş yapan bir müşteri her ay 100 lira taksitle toplamda 9 ay boyunca ödeme yaptığında kredi kartı bakiyesinden 900 lira hesabından çekilir. Yani limiti 900 lira ise 2 ay gelmeden herhangi bir alışveriş yapamayacaktır. Yapmaya çalıştığını takdirde ise yetersiz bakiye uyarısı ile karşı karşıya kalabilir. Alışverişini 2 aydan sonra 100 liraya kadar yapabilir.

Özetle kredi kartı limitini geçtiği andan itibaren yetersiz bakiye uyarısı verilmektedir. Bunun içinde banka tarafından size gönderilen ekstreleri takip etmeli ve kredi kartı limitinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  9230'dan Gelen Kredi Kartı Mesajı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*