Kredi Kartı Neden Kısıtlanır ?

Bu makalemizde kredi kartı niçin kısıtlanır ? sorusunun yanıtlarını sizlerle birlikte vereceğiz. Her geçen yıl kredi kartı kullanıcı sayısı üstüne koyarak artmaya devam ediyor. 2017 yılına sonunda toplam 62 milyon kredi kartı kullanıcısı varken, 2018’de bu rakam 65 milyonu geçti. Duruma baktığımı zaman hemen hemen ülkemizde %85’in üzerinde kredi kartı kullanıcı sayısına ulaştı. Kredi kartı bazen birçok kişinin avantajına olurken bazen de birçok kişinin batmasına sebep oluyor. Burada en önemli ayrıntı kart borcunu zamanında ödemesi ve kişinin gelirine göre harcama yapmasıdır. Hatta atalarımızın bu yönde bir deyimi vardır. “Ayağını yorganına göre uzat” Kısa bilgi verdikten sonra kart niçin kısıtlanmıştır ? Bu konuda detayları sizlerle paylaşalım.

Kredi kartının kısıtlanması en büyük sebebi müşterinin borcunu zamanında ödenmesinden kaynaklanır. Yani kişi son ödeme tarihi ayın 15’inde yapılacak ödeme 20’sinde yaparsa, ya da sürekli olarak asgari seviyede kart borcu öderse bu kişinin kredi kartına sınırlama getirilebilir. Diğer bir alternatif ise başka bir bankaya olan kredisini zamanında ödememesi bu kişinin kara listeye alınması gibi sebeplerden dolayı banka müşterisine kredi kartı limitini kısıtlayabilir ya da tamamen limiti kapatabilir. Bu tamamen bankanın insiyatifinde olan bir durumdur.

Bu durumdan kurtulmak için müşterinin borçlarını zamanında ödemesi ekstrelerini takip etmesi ve kredi borçlarının da zamanda ödeyip kapatmasını sağlanması gerekmektedir. Belli bir süre borcunun asgarisi seviyeden yatırıp daha sonra sürekli olarak düzenli bir ödeme yaparsa zamanla banka tarafından kısıtlanan limit kaldırılacaktır. Yine müşteri düzenli olarak ödeme yaptığı halde kart limiti kısıtlıysa müşteri temsilci ya da şubelerle görüşmesine büyük yarar var. Zira bu işin en büyük net çözümü şubeler üzerinden yapılacaktır. Fakat burada en ince nokta müşterinin borcunu zamanında ödemesidir. Banka borcuna sadık olan müşterinin talepleri her zaman ön plandadır.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Asgari Ödemesi Kaç Defa Yapılır ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*