Kredi Kartı Neden İnternetten Alışveriş Yapmaz

İşte sizlerin de merakla beklediği kredi kartı neden internetten alışveriş yapmaz sorusuna bu yazımızda yanıtlar vereceğiz. Teknolojinin artık hemen hemen her alan da kullanılmasıyla artan internet kullanımı ve internetten alışveriş yapılması son dönemlerin en popüler hizmetlerinden biridir. Bu yazımızda sizlere kredi kartı online alışverişe nasıl açılır gibi konular hakkında bilgilendireceğiz.

Son yıllarda çıkan ve özellikle internet dolandırıcılığı üzerine çok fazla yayın yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak isteyenler müşteriler için çeşitli onay kısımları getirerek daha güveni bir sistem oluşturmasında yeni kararlar almıştır. Bu onayları vermeyen müşterilerin kredi kartları internetten alışverişe kapalı olarak işlemlere devam edecektir. Kullandığınız banka sistemine göre onay sistemleri farklılık göstermektedir. Türkiye’deki bütün bankalar öncelikle müşterilerini ve kendilerini korumak amaçlı kredi kartlarının internetten alışverini kapatmıştır. Sistem entegre olduktan sonra yine kredi kartı ile internetten alışverişe açtırmak isteyen müşteriler bankaları ile görüşüp tekrar online alışverişe açtırabilir. Yani burada esas alınan ve müşteri haklarının korunması ile ilgili yönetmelik neticesinde müşteri kendi rızası olmadıkça kredi kartları online alışverişe kapatılacak ve bir daha internet üzerinden alışveriş yapamayacaktır. Fakat intternet alışverişe tekrar açtırmak için banka ile görüşme sağlanıp açılması söz konusudur. Alınan bu güvenlik önlemlerinin son yıllarda artan internet hırsızlarının önünde geçmek için alınan önlemlerden bir tanesidir. Kredi kartıyla internetten alışveriş yapmak için onay sistemleri getirilmiştir ve alışveriş yaptığınız sitenin güvenlik sertifikası olması ve sms ile bankadan onay kodu olması gerekmektedir. Bilgi hırsızlığını engellemek için sizler de alışveriş yaptığınız kredi kartının bilgilerini dikkatli kullanarak üçüncü şahışlara vermemeniz gerekmektedir. Artık bazı bankalar kredi kartlarının internette alışverişine açtırmadan izin vermiyor ve daha dikkatli bir kullanım için kendi sistemlerini korumak amacıyla güvenlik önlemleri almaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı İnternet Alışverişi Onayı Nasıl Yapılır ?

Kredi kartıyla internetten alışveriş yapılması için çeşitli şartlar gerekmekte ve BDDK’ nın yeni çıkartmış olduğu yönetmeliğe göre kredi kartlarının internette kullanılabilmesi için kart sahibinden onay alınması gerekmektedir. Bu onay işlemleri bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir ve müşterilerin kredi kartının internet kullanım izni olması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak örnek verecek olursak eğer kredi kartı neden internetten alışveriş yapmaz sorusuna yanıt olarak bankadan bilgi olarak kredi kartının internette kullanımı için YETKI yazıp bir boşluk bırakarak yetkisini açmak istediğiniz kredi kartınızın son 4 hanesini XXXX’ numarasına göndererek onay vermeniz gerekmektedir. Bu işlem neticesinde bankadan ilgili kişilerin sizleri arayarak tekrar sesli onay alması gerekmektedir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*