Kredi Kartı Neden Haramdır ?

Kredi kartı niçin haramdır ? Aslına bakarsanız direkt olarak haram dememiz yanlış olacaktır. Çünkü Kredi kartı borcunu zamanında ödeyip faize ödemediğiniz halde kart kullanımı haram dememiz yanlıştır. Kredi kartının haram olması için kredi kartı borcunu zamanında ödememiş olması gerekmektedir. Yani bir kişi borcundan dolayı bankaya faiz verdiği andan itibaren harama bulaşmış demektir. Burada en önemli kısas kişinin asgari tutar değil kredi kartının toplam borcunu ödemesi gerekmektedir. Dönem içinde oluşan tüm borcunu ödeyerek zamanında ödeme yapan bir kişi kredi kartı kullandığından dolayı haram işliyor diyemeyiz. Aslına bakarsanız bu konu çok önemli ve birçok kişinin de hassasiyet verdiği konuların başında gelmektedir.

Sponsor Reklamlar

Kredi Kartı Haram Mı ?

Zamanında borcunu ödeyen yani düzenli olarak taksitlerini takip eden ve dönem içi işlemlerini gün geçirmeden ödeme yapan bir kişinin kredi kartı kullanması haramdır dememiz yanlış olacaktır. Fakat borcunu zamanında ödemeyen sürekli olarak asgari tutar ödeyerek borcunu faizin eklenmesini sağlayan bir kişinin de bu yaptığı işlerden dolayı harama bulaştığını net bir şekilde belirtebiliriz.

Birçok alim bu konuda aynı görüşte mutabık olsa da farklı alimlerde bankanın hiçbir şekilde kullanılmaması yönünde birçok telkinde bulunmuştur. Günümüz yaşamında kredi kartsız bir hayat oldukça zor olduğundan dolayı insanlar kredi kartlarını tercih ediyorlar. Burada unutulmaması gereken ve altını çizerek belirttiğimiz konu kredi kartı borcunu zamanında ödenmesidir Yani faizi bulaşmadığı zaman haram diyemeyiz. Aynı şekilde kredi kartı hesap işletim ücreti gibi ücretlere tabi olmamak için yani kart aidatı başta olmak üzere bankaya faiz ya da ekstra ödeme yapmamak için kart aidatı olmayan ürünleri tercih etmede büyük fayda var. Tabii bu durum kişiden kişiye değişir. Burada önemli ve ana kriter borcunun zamanında ödenmesidir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Neden Vermiyorlar ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*