Kredi Kartı Neden Eksiye Düşer ?

Kredi kartı kullananların yaşadığı eksi bakiye ilgi ilgili geniş bilgiler paylaşacağız. Ülkemizde kredi kartı kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. BKM Express’in yaptığı araştırmada 2018 Aralık ayı içerisinde aktif olarak kredi kartı kullanan kişi sayısı ülkemiz 66 milyona kadar dayandı. Toplam maaş kartı ile birlikte bu rakam 146 milyonu üzerini geçti. Yani neredeyse ülke nüfusunun %85 aktif olarak kredi kartı kullanıyor. Hal böyle olunca kredi kartı ile ilgili birçok soru ve sual insanların akıllarına geliyor.

Kredi kartı neden eksiye düşer ? sorusunun yanıtlarını birlikte arayacağız. Öncelikle bir banka müşterisine kredi kartı yolladığın da müşterisinin yapmış olduğu alışverişleri ve zamanında ödeme yapıp yapmadığını sürekli olarak kontrol eder. Eğer müşteri bankası sadık ise ödemelerini zamanında yapıyor ise banka bu kişiye kredili bankomat limiti sunabilmektedir. Yani hesabında para olmadığı halde kredili bankomat limiti ile günlük yasal faizin ödemesi şartıyla acil paraya ihtiyaç durumunda kullandırılan bir sistemdir. Bu sistemde kullanan kişiler nakit parası bittiği zaman hesabında eksi bakiye düşmeye başlar. Yani kendi parası bittiği zaman kredili bankomat limitinden kullanmaya başladığı andan itibaren bakiyesi eksiye düşer. Sonuç itibariyle kredi kartı eksiye düşmüş olur. Bu durumda banka müşterisine günlük faiz işleterek borcunu arttırabilmek gelir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Limiti Düşürme 2019
Sponsor Reklamlar

Örneği bankadan 1000 lira bankomat kredi limiti kullanan bir müşteri ay sonunda en az 1225 lira bankaya ödemek zorundadır. Tabii buradaki tutar bankanın kredi kartlarına uyguladığı faiz oranına göre değişmektedir. Belirttiğimiz rakam ortalama bir rakamdır. Bu rakamın üzerinde bir faiz ile karşılaşabilirsiniz.

Kredi kartının eksiye düşmemesi için sürekli kontrol etmeli, sadece ihtiyaç halde kredili bankomat limitini kullanmamız gerekiyor. Kullandığınız durumda ise kartının eksiye düşecek ve günlük banka tarafından faiz sorunu ile karşılaşabileceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*