Kredi Kartı Neden Çıkmaz ?

Kredi kartı neden verilmez ? Kredi kartı çıkmayın izleyecekleri yolları bu yazımızda ele alacağız. Öncelikle kredi kartının kullanmak için belli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Kartı kartı alamamanın bir çok sebebi olabilir. Makalemizde bütün bu sebepleri incelerken, tavsiyelerde bulunacağız. İlk aşamada kredi kartını alabilmek için şartları yerine getirmeniz gerekiyor. 18 yaşının tamamlayan her birey kart başvurusu yapabilir. Bunun için herhangi bir koşul bulunmamaktadır. Fakat 18 yaşından küçük bireyler için aile onayı ile ek kart çıkartmaya izin verilmektedir. Bunun dışında kişinin hiçbir geliri yoksa, kredi kartı çıkması imkansız hale gelecektir. Bunun için kefil vs. yollar olsa da yapılması gereken sigortalı bir işe girmek olacaktır. Son olarak da bankalara takılmış borcun olmasından ötürü kredi kartının çıkmadığına şahitlik edebiliyoruz. Bunun için de yapılması gereken Findeks yani kredi puanın öğrenilmesidir. Burada verilen puan düşük ise kredi kartı almaya engel oluşturmaktadır. Özetle anlattıklarımızı maddeler halinde açıklama olarak anlatmak gerekirse;

Kredi kartı neden onay vermez ?

Yaş kriteri, çalışma durumu ve borç yapılandırmasından dolayı bankalar kredi kartı vermeyebilir. Bunun için izleyeceğiniz yolları tek tek anlatacağız. Bir bireye kredi kartının çıkmaması için önünde 3 tane problem var demektir. Bunlardan ilki olan yaş gerekliliğidir. Yani birey 18 yaşını tamamlamış ise kredi kartı çıkmaz. Bunlardan 2. ve en önemli diyebileceğimiz bir kriter ise çalışma durumudur. Çalışmayan kişilere kredi kartı çıkma olasılığı çok çok düşüktür. Çünkü bir geliri yoktur. Borcunu ödemede zorluk çekebilir. Bu yüzden bankalar bağkur ya da ssk dökümünden kişinin ortalama ne kadar maaş aldığını görebilir. Kredi kartı düşük çıkmasının nedeni ise yatan sigorta primlerinin düşük olmasıdır. Örneğin 5 bin TL maaş bir kişinin sigortası 2 bin TL üzerinden yatıyorsa, banka tarafından verilen en yüksek limit 3 bin TL olacaktır. Yani çalışma şartı önemli ve primlerin gerçek sigorta üzerinden yatması da önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Neden Yetersiz Bakiye Verir ?

Son ve önemli kriterlerin başında gelen gereklilik ise kişinin borç durumudur. Daha önce kredi kartı kullanmış ve zamanında ödeme yapmamış ise kredi kartının tekrar çıkma olasılığı çok düşüktür. Çıksa bile bin TL’yi geçmeyecektir. Diğer bir borç olayı ise kredi borcunun zamanında ödememiş olmasıdır. Faize girmiş ve zamanında borcunu ödememiş ise kredi kartı çıkmayacaktır. Ayrıca bankalar tarafından kara listeye alınacaktır.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*