Kredi Kartı Nakit Kullanıma Kapatılması Ne Demek

Kredi kartının nakit kullanıma kapatılması konusunda bu yazımızda geniş kapsamlı bilgiler vermeye çalıştık. Öncelikle kredi kartını insanın hayatına girdiğinden itibaren alışveriş tarzında değiştirdi. Eskiden alışverişler peşin yapılırken şimdilerde ise popülarite taksitli alışverişler üzerinde döndü. Ayrıca bankaların sunmuş olduğu puanlarda insanları kredi kartı kullanımı yönünde teşvikleri arttırdı.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kredi kartı aktif olarak değişime uğradı. Şimdilerde ise temassız kredi kartları piyasada oldukça yaygınlaştı. Bunun yanında bankaların sunmuş olduğu bankomat kredi limiti ile birlikte kredi kartından nakit kullanım olayı arttı. Kredi kartlarında bulunan kart limiti ile yasal faizini ödemek şartıyla kredi kartı nakit kullanıma açılabiliyor. Fakat bu durumda banka tarafından günlük olarak faiz ile kabul etmeniz gerekiyor. Bu duruma kalmamak için acil durumların dışında bu nakit kullanımı kullanmamanız da büyük fayda var. Peki, acil durumda nakit ihtiyacınız olduğunda anda kredi kartından nakit çekim yaparsanız yapmamız gerekiyor ?

Öncelikle nakit kredi kartı kullanımı her müşteriye tanımlanmaz müşteriniz zamanında borcunu ödeyip ödemediği ne bakılarak banka tarafından otomatik olarak tanınan bir sistemdir. Eğer müşteri borcunu zamanında ödemiyor veya asgari seviyeden ödeme yapıyorsa bu tanımlama gerçekleştirmez. Büyük bir ihtimal kredi kartı nakit kullanıma kapatılması müşterinin borcunu zamanında ödememesinden veya daha önceki borçlarını zamanında ödemesinden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Borçlarını düzenli bir şekilde ödeyen müşteriler için kredi kartı nakit limiti her zaman açıktır. Nakit ihtiyacınız olduğu anda kredi kartı limitini kullanarak nakit avans çekebilirsiniz. Bunun da faizini ödemek şartıyla olduğunu unutmayınız. Her ihtiyacınız olduğunda bunu kullanırsanız borç yükünüze bir yük daha binecektir. Bu yüzden dikkatli kullanma daha büyük yarar var. Kredi kartı nakit avans limiti kapatıldıysa, bankanızda görüşerek bu limitin açtırılması yönünde talebinizi iletebilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi kart borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz bu işte esastır.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Neden İnternetten Alışveriş Yapmaz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*