Kredi Kartı Minimum Ödeme Tutarı

Kredi kartı için asgari yani minimum ödeme tutarı nasıl hesaplanır ? Kredi kartı hayatımızda önemli bir yer tutan ödeme araçlarının başında gelmektedir. Bu makalemizde asgari ödeme tutarıyla ilgili ile bu yazımızda genel bilgileri sizlerle paylaşacağız. Asgari ile minimum ödeme aynı anlamı taşımaktadır. Genel tanım olarak minimum ödeme kredi kartının son ödeme tarihinde yapılması gereken en düşük tutar anlamına gelmektedir. Yani ekstrenin üzerinde yazan asgari tutar ile aynı ifadeyi anlatmaktadır. Peki, bu neye göre belirlenir ? İşte tüm detayları ile minimum ödeme tutarı hesaplanması ve diğer bilgiler…

Kredi kartı asgari ödeme hesaplaması ve oran tablosu

Öncelikle kart limitine göre hesaplanma değişmektedir. Örneğin 2 bin TL kart limit olan müşteri ile 40 bin TL limiti olan müşteri aynı oranda asgari ödeme tutarı aynıdır. Bunlar için banka tarafından hesaplanan sabit tutarlarda ödeme oranları bulunmaktadır. Toplam borç üzerinden yüzde şekliyle belirlenmektedir. Daha fazla detaylandırmak gerekirse;

0 – 20 bin TL ve üzeri için %30

Her kart için ilk yıl %40 (Limit fark etmez)

Bu veriler ışığında bazı örneklerle konu detaylandıralım. Örneğin yeni alınan bir kredi kartı için 4 bin TL kart borcunun olduğunu düşünelim. İlk yıl olduğu için ödeme tutarı (asgari) minimum 1 bin 600 TL’dir. Yani borçlu kişi en az bin 600 TL yatırması gerekmektedir. Bu tutarı yatırması halinde kartı kullanmaya devam edecek, geriye kalan borcuna faiz işletilecektir. Başka bir örnek ise 5 senelik kredi kartı kullanıcısını aylık harcama tutarı bin TL’dir. Buna göre ekstre sonunda ödemesi gereken tutar en düşük 300 TL olacaktır. Diğer işlemler yeni kart sahibi ile aynıdır. Kalan borç faiz işleyerek bir sonraki aya devredecektir.

Ekstre Tarihi Son Ödeme Tarihi Borç Tutarı Minimum Ödeme Kalan Borç ve Faiz İşleyecek Tutar
05 Ocak 2020 15 Ocak 2020 4000 TL bin 200 TL (%30) 2 bin 800 TL
10 Ocak 2020 25 Ocak 2020 1200 TL 400 TL (%30) 800 TL
05 Ocak 2020 15 Ocak 2020 3300 TL 990 TL (%30) 2 bin 310 TL
10 Şubat 2020 25 Şubat 2020 8000 TL 3 bin 200 TL (%40) 4 bin 800 TL (Yeni alınan kart için ilk yıl)
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Vade Farksız Satış Tahsilatı Nedir ?

Minimum tutarın ödenmediği durumlarda ne olur ?

Bahsettiğimiz örneklerde ki gibi asgari tutarın ödemesi gerekir. Bu başlığımız da asgari seviyeden bile ödenmemesi halinde kredi kartı kullanıcılarının hangi durumlar ile karşılaşacağı hususunda bilgileri paylaşacağız. İlk aşama olarak asgari seviyeden ödenmeyen borç için faiz işletilmeye devam eder. 3 ay boyunca borç ödenmez ise kart kullanıma kapatılır. Yasal takip ile banka icra yoluyla borcu tahsil etmek için harekete geçer. Önce banka avukatı borçluyu arayarak uzlaşma yoluna gider. Daha sonra mahkeme yoluyla bu duruma devam eder. Borcun ödenmesi esastır. Banka dilerse ödeme planı sunarak müşteriye borcunu ödemesi ister.

Burada ki olumsuz durum kişinin kredi puanına da etki eder. Bankalar arasında verilen derecelendirme notu düşer. Daha sonra kara liste denilen sistem içerisine dahil edilir. Bu aşamadan sonra müşterinin borcunu ödemesi bile bu durumu hızlı bir şekilde değiştirmeyecektir. Bu yüzden ödemeleri zamanında yapmak, asgari seviyeden olsa bile borç durumu takip etmek gerekmektedir. Müşterilerinin faiz ödemek yerine borcun tamamını ödemesi tavsiye edilir. Bunun içinde gelire göre harcama yapılması en isabetli olanıdır. Yani kişinin 2 bin TL geliri varsa bu tutarı aşmayacak kadar harcama yapması esastır. Aşması halinde 1 2 ay içinde borç çarkının içerisinde kendisini bulabilir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*