Kredi Kartı Limitim Neden Artmıyor ?

Kredi kartı limiti niçin artmaz ? Aslına bakarsanız bu sorunun cevabını birkaç nedeni olabilir. Bu konumuzda genel hatlarıyla kredi kartı limitinin artmamasını sebeplerini araştırırken siz değerli ziyaretçilerimize geniş kapsamlı bilgiler vermeyi hedefliyoruz.

Kredi kartı kullanımı son yıllarda aşırı bir şekilde yükseldi. Neredeyse ülke nüfusunun %80’İ aktif olarak kredi kartı kullanıyor. Kredi kartı kullanımının yararlarının olduğu kadar zararlarının olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz .Yani kullanan kişinin kredi kartını doğru bir şekilde kullanması ilk gerekliliktir. Aksi halde daha sonra karşına büyük bir borç yükü çıkabilir. Yapılması gereken taksitleri planlı bir şekilde ayarlamak ve dönem içi borcun maaşını geçirmesini sağlamaktır. Yaşamı kredi kartını endekslemek büyük bir hatadır. Maaşına göre kredi kartı kullanımını düzgün bir şekilde yapmak gerekiyor. Örneğin 5000 lira maaş alan bir kişi her ay kredi kartını 6000 TL ve üzeri kullanıyorsa aylık 1000 lira her ay borcu oluyor demektir. Bu borçla birlikte faiz yükü de binecektir.

Konumuzun başlığına geri dönersek kredi kartı limitinin artmasının en büyük etkeni kişinin maaşı ile alakalıdır. Örneğin 3000 TL maaş alan bir kişiye 10.000 TL’lik bir kredi kartı limiti kesinlikle gelmez. Yani bankalar müşterinin ödeyebileceği tutarda kredi kartı limitini ayarlanmaktadır. Eğer sizinde limiti düşük ise maaşınızın düşük birinden kaynaklanıyordur. Bazı durumlarda ise SSK yani Sigorta primini düşük gösterilmesi ile oluşabilecek kredi kartı limitini düşüklüğünde görmekteyiz. Yani kişi 4000 TL maaş aldığı halde sigortası asgari ücret seviyesinden yatıyorsa yine kredi kartı limiti düşük olacaktır. Fakat bazı bankalarda maaş bodrosu ile bu sorunu aşarken, bazı bankalarda SSK primi üzerinden bu tip işlemleri yapmaktadır.

Sonuç itibariyle kredi kartı limitini düşük ve arttırmak istediğimiz halde banka tarafından artmıyorsa maaşınızın düşüklüğü en büyük etkendir. Bunun yanında ek gelir kaynaklarınız varsa bankaya sunmanız halinde kredi kartı limitini değerlendirerek artım sağlanabilir. Bunun da yapılması için bankaların müşteri temsilcisi ile görüşmekten geçmektedir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Yöntemleri 2023

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*