Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir ?

Kredi kartı limiti belirlenirken hangi durumlar esas alınır ? Bu yazımızda kredi kartlarının limitleriyle ilgili en çok sorulan kredi kartı limit nasıl belirlenir ? sorusuyla başlayalım. Gündelik ihtiyaçlar arasında kredi kartları ayrı bir yer tutuyor. Kredi kartları herkese verilmediği gibi herkeste istediği limit alamıyor. Konumuzun özeti olan limit hakkında geniş kapsamlı bilgileri paylaşacağız. Kart limitin belirlenmesindeki en büyük etken maaş ve kişinin kredi notu profilidir. Bu araçların düşük olması durumda limit de düşük olacaktır. Risk durumu, kişinin daha önceki borç ödeme tablosu (zamanında borcunu ödemiş mi ? gibi ) gelir tablosu ve diğer borçlar olarak alt sınıflara ayrımları yapabiliriz.

Kredi kartı limiti maaşa göre belirlenir. Örneğin ilk defa kredi kartı kullanacak bir bireye verilecek limit aylık maaşının 2 katına kadardır. Yani 3 bin TL maaş alan bir müşteriye en fazla 6 bin TL’lik kredi kartı limit tanımlanırken, yıllardır aynı banka ile çalışmış müşterilerine de gelirinin 4 katına kadar limit tanımlanabilir. Bunun için yapılması gereken geliri beyan etmek olacaktır. Genellikle maaş bordrosu bu işi için sunabilecek en iyi evraktır. 18 yaşından küçük üniversite öğrencilerine ise aile onayı ile ek kart verilebilmektedir. Bunun da limiti bin TL kadar çıkabilir.

Kredi kartı limit ile ilgili bilinmesi gerekenler

Öncelikle müşterinin kredi kartı limitini arttırması için yapması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. İlk aşama olarak bankaya otomatik arttırma yönünde talimat verebilirsiniz. Bunun dışında internet bankacılığı üzerinden arttırma talebi oluşturabilirsiniz. Son olarak da çağrı merkezinden arttırım talebinizi iletebilirsiniz. Arttırma talebi bu kolay olsa da banka tarafından kabul görmesi için daha  önceki borçların zamanında ödemesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kart limiti artabilir.

Kart limiti düşürme talebiniz de yine aynı yollardan deneyebilirsiniz. Banka tarafından en geç 7 iş günü içerisinde tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapabilir. Bunun için banka şubelerine dilekçe vermeniz yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Garanti Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir ?

Son olarak da kart limitinizi aşağıda ki adımlar üzerinden yapabilirsiniz.

  • İnternet üzerinden : Bankanın internet bankacılığı sitesine giriş yapınız. Müşteri giriş bölümüne giriş yaptıktan sonra kredi kartı bölümüne girerek limitine bakabilirsiniz.
  • ATM : Kart üzerinden atm’ye girerek kredi kartı bölümüne giriş yapınız. Daha sonra karşınıza çıkan ekran üzerinden limitinizi görebilirsiniz.
  • Telefon : Çağrı merkezini arayarak kredi kartları bölümüne giriş yapınız. Sonra da müşteri sorumlusundan gerekli bilgileri sorarak öğrenebilirsiniz.
  • Şubeler : Banka şubelerinde bulunan bireysel müşteri temsilcilerin kredi kartınızla ilgili olarak tüm bilgileri alabilirsiniz.
Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*