Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olabilir ?

Kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir ? son düzenlemeler ile birlikte gelen kredi kartı limitlerine kullanıcının maaşı baz alınarak belirli bir limit verilmektedir. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan ve hayatımızın her alanında olmazsa olmaz olan bankacılık ürünlerinden bir tanesi de kredi kartlarıdır.

Yaygın kullanımın ardından borçların ödenmesinde çekilen zorluklar, limitlerin çok fazla verilmesi ve borçların zamanında ödenmemesi gibi konulardan bir çözüm sağlanması adına getirilen bu düzenleme de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yeni yönetmelik ile beraber bankaların kullanıcılara sundukları kredi kartları için bir limit uygulaması getirdi ve ve bu uygulama kapsamında limitlerde sınırlandırma yapıldı. Yapılan bu düzenlemeye göre artık kredi kartı limitinin çok yüksek rakamlar değil kullanıcının gelirine göre hesaplanması yönünde karar alınmasını ön görmüştür. Bu düzenleme ile birlikte kredi kartlarının limiti belirlenirken maaş baz alınarak ve yıllara göre limit arttırımı verilmektedir. Bilindiği 2018 yılında sitemize gelen ve en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan kredi kartı limiti maaşın kaç katı olur sorusu olmaktadır. Bizde bu konuda sizler için araştırma yaparak bu haftaki yazımızda kredi kartları limitleri hakkında ve kredi kartlarının limitlerinin neye göre belirlendiği konusunda bilgi vereceğiz.

Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak eğer Kredi Kartı Limiti Hesaplama bu adımlar baz alınarak kredi kartlarının limiti belirlenmektedir.
Örneğin aylık toplam belgelenebilir geliriniz 3.000 TL olduğunu düşünelim: Siz de ilk defa kredi kartı başvurunda bulundunuz ve ilk başvuru yapan kişiler için ilk yıl kredi kartı limitiniz maaşınızın iki katı limit vererek sizleri sisteme dahil etmektedirler. Yani hesaplama yapacak olursak eğer maaş x 2 (3.000 TL*2) 6.000 TL ilk yıl alacağınız limit olarak sizlere verilmektedir. İlk yıldan sonra yine aynı kredi kartını kullanmaya devam ederseniz eğer otomatik olarak limit arttırımı yapılmakta ve bu sefer maaşınız dört (4) katı olacak şekilde sizlere limit tanımlanmaktadır. Yani toplam olarak kredi kartları limitiniz maaşınızın dört katı (3.000 TL*4) 12.000 TL olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Garanti Kredi Kartı Limitim Neden Artmıyor

Kredi kartı limit hesaplanmasında kullanılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yeni yönetmeliği esas alınarak kullanıcıların limitleri bu şekilde tanımlanmaktadır. Sizde sayfamızda yer alan bu bilgiler aracılığı ile kendi kredi kartı limitiniz hesaplayabilir ve kredi kartı borcunuzun ödenmesinde zorluk yaşamadan kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Beğendin mi ?
[Total: 1 Average: 5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*