Kredi Kartı Limiti Düşürme 2023

İhtiyaç olduğu zaman kredi kartını kullanmak çekinmiyoruz. Kredi kartı limiti nasıl düşürülür ? Bu yazımızda kart limitinin düşürülmesiyle ilgili genel bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız. Çoğunlukla nakit paranın temininde karşımıza çıkıyor. Limitin çok iyi ayarlanması gerekiyor. Zira sürekli olarak kullanıldığı zaman insanı büyük borç yüküne sokabilecek bir hale dönüşebilir. Limit düşürme işlemi yapmanız gereken durumları aşağıda anlattığımız yol ve yöntemleri denemeyi unutmayınız.

Kredi kartı için gelirin tespiti

Aylık gelirinizin ne kadar olduğu bilirsiniz. Bankaya sunmuş olduğunuz evraklarda bu anlaşılabilir. Fakat bankaya sunduğunuz evrak dışında kalan bir geliriniz olabilir. Bankalar tarafından genellikle gelirin 4 katına kadar kart limiti tanımlanabilir. Örneğin 5 bin TL geliri bir müşteri en fazla 20 bin TL kredi kartı limiti tanımlanabilir.

Gelirinizi borçların yöntemini gibi durumları göz önüne almanız gerekiyor. Banka dışında ödemek zorunda olduğunu elden borcunuz olabilir. O yüzden aylık gelirine göre kart limitin ayarlanması gerekiyor. Aylık 5 bin TL aldığı halde kart harcaması 6 bin TL olan bir müşteri her ay bin TL içeri borçlanıyor anlamına gelecektir. Bu çizginin iyi ayarlanması gerekmektedir.

Kart limitinin düşürülmesi ve detayları

Gelir tespitinin ardından kart limiti düşürebilirsiniz. Her müşteri kart limiti düşürebilir. Kart limitleri müşteri temsilcisi ile görüşülerek düşürülebileceği gibi bankaların mobil uygulamalarında bu özelliği kullanabilirsiniz. Kart limitini düşürmek kendiniz internet üzerinden yapabileceğiniz gibi, banka şubelerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz. Fakat limit yükseltmek için bankanın onayından geçmeniz gerekiyor. Ortalama 2 ile 3 iş günü içerisinde bu duruma yanıt verilmektedir.

Kart limitinin belirleyecek olan müşterilerdir. Örneğin banka tarafından 10 bin TL verilen limiti 2 bin TL’ye kadar düşürebilirsiniz. Burada ilk göz önüne alacağınız nokta aylık harcamanız olacaktır. Gelirin hepsini kart ile mi yoksa bir kısmını mı kart üzerinden yapacaksınız ?

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Asgari Ödeme Yüzdesi Ne Oldu ? 2023

İnternet bankacılığı kredi kartı limit düşürme yapılır ?

İnternet bankacılığı aracıyla limit düşürme işlemleri kolaylıkla yapabiliriz. Her bankanın internet bankacılığı bölümü farklı olabilir. Kredi kartları bölümüne giriş yaparak limit ayarlama kısmına geçiş yapınız. Daha sonra limit yükseltme ve düşürme adımlarını uygulayınız. Örneğin müşterinin aylık geliri 2 bin TL ise aylık en fazla 8 bin TL’ye kadar limit yükseltebilirsiniz. Fakat limit yükseltmeyen istemeyen müşteriler için düşürme adımlarını kullanabilir. Bunun içinse internet bankacılığı, müşteri hizmetleri ve şubeler aracıyla yapabilirsiniz.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*