Kredi Kartı Kullanmak Caiz Mi ?

Kredi kartı caiz mi ? Sorunun bütün detayları ile birlikte açıklamalar yapacağız. Öncelikle direk olarak kredi kartı kullanımı caizdir diyemeyiz. Belli başlı şartları yerine getirmek kaydıyla kart kullanımdan bir sıkıntı yoktur. Kredi kartının caiz olabilmesi için öncelikle borcun zamanında ödenmemesi gerekmektedir. Yani, kart borcu zamanında ödenmeyip, faiz işlerse direk olarak caiz diyebiliriz. Bunun için kart borcunun düzenli olarak takip edilmesi ve zamanı geçirilmeden borcun ödenmesi burada en büyük noktadır. Konuyla ilgili tüm detayları konumuzda elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

Kart kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaştı. Bu nedenle kredi kartı kullanmayan ev yok denecek kadar azaldı. Bu sebeple kart kullanımın caiz olup olmadığı hususunda pek çok soru sorulmaktadır. Bu nedenle geniş kapsamlı bilgileri bu yazımızda ele almaya çalışacağız. Öncelikle yazımızın ilk cümlesinde belirttiğimiz gibi, kart kullanımı caiz olmadığı tek durum kartın son ödeme tarihinin geçirilmeden ödenmesidir. Yani kredi kartı kullanıcısı bankaya faiz ödemeden kartı kullanmasında bir sakıncası yoktur.

Kredi kartı kullanmak zorunlu mu ?

İnsan hayatı günden güne kolaylaşmaya devam ediyor. Bu kolaylıkların içerisinde para transferleri ilk sırada yerini alıyor. Teknolojinin geliştiği bu dönemde kredi kartı kullanmak caiz mi ? Kart kullanılmasında bir sakınca var mıdır ? Yaptığımız araştırmaya göre öncelikle kart kullanılmasının ilk aşamada bir sıkıntısının olmadığı, ancak borcun zamanın ödenmemesi durumunda caiz olacağı hususunda pek çok hocanın aynı görüşte olduğunu belirtelim.

Kart kullanırken borcun düzenli takip etmesi ilk etapta en önemli bir ayrıntıdır. Eğer borç zamanında ödenmeyip ya da asgari seviyeden ödenirse faiz işletileceği için direk olarak caizdir. Yani Allah-u Tealanın yasak kıldığı durum ortaya çıkmaktadır. Diğer aşamada ise borcun zamanın ödenmesi halinde ise faizli bankalar ile çalışmak pek çok ilim alimi tarafından hoş karşılanmamıştır. Bu kredi kartı illa ki gerekiyorsa katılım bankaları üzerinden kullanmak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Puanları Nerelerde Kullanılır ? 2021

Sakınca yoktur kelimesi kalbinizi mutmain etmese de faizli bankalar ile gerekmediği sürece çalışmak faydalı bir durum değildir. Bu sebeple kart kullanım zorunlu olmadıkça bankalar ile çalışmamak en mantık olanıdır. Fakat bu yazımızın ilk satırlarında belirttiğimiz gibi kart kullanımı zorunlu olursa, faizini geçirmeden ve katılım bankaları ile çalışmak en doğru olanıdır.

Sponsor Reklamlar

Dini kurumlar ve ilim alimleri ne diyorlar ?

Kredi kartı kullanmak caiz mi ? Başta diyanet olmak üzere fetva meclisi, Nihat Hatipoğlu, Fatih Kalender, İhsan Şenocak, Nureddin Yıldız, Sorularla İslamiyet ve Dinimiz İslam kurumların ortak görüşünü bu başlığımız altında ele alacağız. Ortak düşünceleri bu satırlarımız da anlatmaya devam edelim. Öncelikle faizli bankalar ile imkan nispetinde çalışmamak gerekmektedir. Fakat faizsiz çalışan bankalar çok tavsiye edilen bir durum değildir. Katılım bankalarının yaptığı işlerde dini açıdan sıkıntılar vardır. En azından bir banka ile çalışmak gerekirse bunun katılım olmasına özen göstermek gereklidir. İmkan nispetinde kredi kartı kullanılmasın, ancak kullanılması gerekiyorsa finans kurumları tercih edilmesi gerekiyor.

Caiz olmasını sağlayan şartlar şu şekilde ifade edilmektedir.

  • İçerisinde nakit para çekilmeyecek,
  • Borcun zamanında ödenmesi,

Kredi kartı zaruret miktarınca kullanılması en önemli noktadır. Mecbur kalmadıkça kullanmamak en eftaltir. Kısacası kredi kartı kullanmak dinen caiz mi ? Bu sorunun yanıtı vermiş olduk. Peki, katılım bankası kredi kartı kullanmak caiz mi ? Katılım bankasından kullanılması caiz olmadığı anlamına gelmez. Katılımdan bile kullanılsa içerisinden para çekmemek ve borcun zamanında ödenmesi ilk şarttır. Aynı şekilde faizli bankaların kredi kartını kullanmak caiz mi ? Vermiş olduğumuz açıklama ile aynı eş değeri taşımaktadır.

İhtiyacımız varsa dahi, ihtiyacımız kadarıyla kullanmak gerekir. Ne kadar ihtiyaç varsa o kadar kullanılması gerekmektedir. Peki, kredi kartı puanı (bonus, world gibi) kullanmak caiz mi ? Finans kurumları ve diğer bankalarda yapılan alışverişe göre (mağazadan komisyon adı altı altında puanlar kesiliyor) veya direk olarak bütün kredi kartı kullanıcıları verilen 2 tip puandır. Bu durumun karışık olması sebebiyle bankaya bırakmaması şartıyla kullanması gerekmektedir. Burada alınan puan veya paraları fakirlere dağıtmak en eftal olanıdır.

İlginizi Çekebilir  Yapı Kredi Kredi Kartı Kullanıma Kapandı

Kısaca konumuzda kredi kartı kullanılmasının dinimizle ilgili kısımlarını tek tek anlatmaya çalıştık. Hangi durumlarda kart kullanımın caiz olmayacağını (yasak) hangi durumlarda caiz olduğunu (kullanılabilir) ifadelerini el aldık. Takıldığınız noktalar olursa, lütfen yorum bölümünden yazınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*