Kredi Kartı Faizleri Neden Yükseldi ?

Son 9 ay içerisinde kredi kartı faiz oranları aşırı derecede yükseldi. Bunun en büyük sebepleri arasında Merkez Bankası’nın kredi faiz politikası bulunmaktadır. Merkez Bankası sert duruşu ile birlikte faiz oranlarını üzerinde herhangi biri düşürme yapmaz iken, senelik için faiz miktarı %22’ye dayandı. Peki kredi kartı faizleri neden bu kadar yükseldi ?

Ağustos ayında yaşadığımız sıkıntıdan dolayı doların hızlı bir şekilde 7.20 civarlarında gelmesiyle Türk lirası hızlı bir şekilde değer kaybetti. Merkez Bankası doların ateşini düşürmek için faiz arttırımına giderken Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri ile papaz brunson tesliminden sonra dolar bir miktar geriye doğru düştü. Aralık ayında ise yaşanan gelişmelerden ötürü dolar 5. 50 seviyelerine kadar geriledi. Daha sonra Ocak ayında Amerika Birleşik Devletleri başkanının attığı bir tweet ile birlikte tekrar 5.80 bandına çıkan dolar, Şubat ayı gelmesiyle birlikte 5.15 – 5.15 bandına kadar geriledi. Daha sonra dış piyasalardaki hareketlenmeler neticesinde 5.30 seviyelerinden dolar şu an için işlem görüyor.

Kısacası kredi kartı faiz oranları doların ateşini düşürmek için faizleri yükselten Merkez Bankasından kaynaklı yükseldiğini belirtebiliriz. Geçtiğimiz sene ile orantı yaptığımız zaman 2018 Ocak ayında konut kredi 1.08 üzerinden işlem yaparken şu anda en düşük konut kredisi 1.60 seviyelerindedir.

Kredi kartı aylık faiz oranları ise bankadan bankaya değişmekle birlikte aylık en az 2.2 ve 3 arasındadır. Yani bir müşteri borcunu zamanında ödemezse karşılaşacağı faiz miktarı bu şekildedir. Bin lira borcunu bir daha ki ay ödemesi takdirde ödenecek miktar en az 1050 ya da 1100 bandı arasındadır.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı 3 Ay Ödenmezse

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*