Kredi Kartı Dönem Borcu Ne Demektir ?

Kredi kartı dönem borcu ne anlama gelmektedir ? Nedir ? Ne Demektir ? İşte konumuzda merak edilen bir çok noktayı aydınlatmış olacağız. Öncelikle kredi kartı kullanımı günden güne artmaktadır. Harcamaların büyük bölümüne yakını kartlar ile gerçekleştiriliyor. Çoğu zamanlar insanlar nakit para taşımak yerine kredi kartlarını tercih ediyor. Kart borcunu zamanında ödediğiniz bir sıkıntı yok. Fakat borcun ödenmesi veya geç ödenmesi durumda oluşabilecek bir çok problem sizi bekliyor olabilir. Bunun için aylık gelirinize göre harcama yapmanız gerekiyor.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir ? (GÜNCEL)

Kart dönem borcu o ay içerisinde yaptığınız harcamalar anlamına gelmektedir. Yani hesap kesim tarihinden diğer hesap kesim tarihine kadar arada geçen süreye dönem içi işlem denilmektedir. Bu dönemde yaptığınız harcamaya ise dönem borcu denilmektedir. Tüm işlemler bu borcun içerisine dahildir. Kısa örnekle göstermek istersek;

Hesap Kesim Tarihi : 05.05.2019

Bir Sonra ki Hesap Kesim : 06.05.2019

Dönem İçi Toplam Borç : 1200 TL

Asgari Ödenecek Tutar : 800 TL

Son Ödeme Günü : 15.06.2019

5 Mayıstan 5 Hazirana kadar geçen sürede yaptığınız tüm işlemler dönem borcu anlamına gelmektedir. Tek çekim işlemler, taksitli alışverişler, para çekimi gibi tüm harcamaları kapsamaktadır. Hesap kesim tarihinden 10 gün sonra son ödeme tarihi olmaktadır.

Asgari tutar ödenirse ne olur ?

Toplam borç yerine asgari tutarın ödenmesi duruma ne olur ? Aslına bakarsanız bu soru en çok sorulan kredi kartı soruları arasında başı çekmektedir. Yukarı bahsettiğimzi örnek üzerinden devam etmek gerekirse; asgari tutardan ödenmesi halinde Mayıs ayından 400 TL borç kalmaktadır. Bu borç ödenecek güne banka tarafından üzerine faiz konulmak şartıyla müşterinin borç hanesine yazılır. Örneğin 1 ay geç ödediniz. Toplamda 400 TL yerine 450 TL ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için bankaların alacağı faizi vermemek için borcun tam ödemesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Nakit Kullanıma Kapatılması Ne Demek

Diğer bir problem ise 3 defa asgari seviyeden ödeme yapmanız halinde kredi kartınız kapatılabilir. Bunun iyi asgari tutardan en fazla 3 ödeme yapmanız gerekiyor. 1 yıl içerisinde daha fazla yapmanız halinde kartını kapatılabilir. Eğer taksitli alışverişiniz varsa ise kart kullanıma kapatılır. Taksitler peşin ya da aynı şekilde taksit şekilde talep edebilir.

Güncel borç ne anlama geliyor ?

Güncel borç demek dönem borcu ile aynı anlamı taşımaktadır. Yani müşteri hesap kesim tarihleri arasında yaptığı tüm işlemleri hesap kesim tarihi üzerinden 10 gün içinde ödemek zorundadır. Yukarı bahsettiğimiz örnek üzerinden devam edecek olursak, güncel borç dönem sonu borç farkı aynıdır. Güncel borç 1200 TL dönem içi borç 1200 TL’dir.

Peki, hesap özeti borcu ile güncel borç arasındaki fark nedir ? Hesap özeti ile güncel borç aynı anlamdadır. Arasında fark yoktur. Hesap özeti borcu ödenmezse ne olur ? Bu borcun en az asgari seviyeden ödenmesi gereklidir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*