Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır ? 2023

Günümüzde dolandırıcılık yöntemleri her geçen gün farklı olarak karşımıza çıkıyor. Bu makalemizde kredi kartı üzerinden yapılan dolandırıcılıkların hangi amaçlarla ve nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz. Ziyaretçilerimizin bu anlamda bilgi edinmesi ve önlem alması amacıyla bu yazımız hazırlanmıştır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bütün işler kolaylaşıyor. Oturduğunuz yerde kolaylıkla bir banka işlemini dakikalar içerisinde gerçekleştiriyoruz. Böylelikle eski kuyruklar tarihte karıştı. Bu kolaylığının yanında getirmiş olduğu zorlukların başında güvenlik önlemleri gelmektedir. İnsanlar birikimleri saniyeler içerisinde çalınabilme tehlikesiyle karşı karşıyız. Peki ne yapmak gerekir ? Kullanıcıların nasıl önlem anlaması lazım ? Bu ve bunun gibi bir çok konuyu alt başlıklar halinde anlatmaya çalışacağız.

İnternet Sitelerine Dikkat Edin!

Kredi kart üzerinden yapılan dolandırıcılığın en çok karşınıza çıkan bir yöntemidir. İnternet sitelerine dikkat edin başlığın da belirttiğimiz gibi özellikle alışveriş yapacak yaparken bilmediğiniz sitelere kesinlikle kredi kartı bilgilerinizi hiçbir site ile paylaşmayınız. Son zamanlarda sosyal medyada çıkan kredi kartı iadelerinizi geri alma veya e-devlet üzerinden önceki kredilerin dosya masraflarını geri alma gibi pek çok reklam görebiliyoruz. Bu tip yerlere kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle ve kesinlikle girmeyiniz. Kart bilgilerinizi başka insanlar ile paylaşmayınız.

Özellikle bilindik alışveriş sitelerinden şaşmayın ve şüpheli hissettiğiniz bütün durumlar için bankanızın çağrı merkezi ile irtibata geçiniz. Alışveriş yaparken asıl kredi kartı yerine bankada oluşturabileceğiniz sanal kartları tercih ediniz. 200 liralık alışveriş için 200 liralık sanal kart belirterek alışverişinizi bu kartlardan yapınız. Böylece bir güvenlik tehdidi daha ortadan kaldırmış olursunuz.

Bilgileri Bilgisayarınızda Tutmayınız !

Kredi kartı bilgilerinizi bilgisayarınızda kesinlikle tutmayınız. Bilgiler hackerların kolayca ulaşabilecekleri internet ağından dolayı bilgisayarınıza erişim sağlayabilir ve bu bilgileri anında erişebilir. Bu nedenle kart bilgilerinizi kesinlikle bilgisayarınızda tutmayınız.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Asgari Ödersem Ne Olur ?

Sanal ortam harici alışverişlerinizde sanal kartı kullanırken bankacılık, tatil, sigorta gibi işlemlerde mail order yerine sanal kartı tercih ediniz. Çünkü mail order sisteminde kart bilgileriniz bir yere kayıt edilerek buralar üzerinden alışveriş yapılmaktadır. Fakat sanal kart sayesinde vermiş olduğunuz kart numarasının limitini belirleyerek yapılacak maksimum alışveriş tutarında belirleyebiliyorsunuz. Yani 600 liralık bir sigorta işlemini yapmanız için kartınızdan sanal kart limitinizi 600 lira yapmanız kafi olacaktır. Böylece hem daha güvenli oluyor ve sizin de başınıza aramıyor.

Telefonla Arayanlara İtibar Etmeyiniz !

Telefon üzerinden yardım veya başvuru gibi işlemler için kredi kartı bilgilerinizi vermeyiniz. Zira bu yöntem ile de kart numaranız kopyalanabilir ve hesabınızdan yüklü miktarda alışveriş yapılabilir.

Genel itibariyle liste halinde belirtmek gerekirse; kredi kartı kullanıcılarının dikkat etmesi gereken 5 nokta şu şekildedir.

  • Bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayınız.
  • Kart kredi aidat iadesi gibi sitelere kart bilgilerinizi vermeyiniz.
  • Kart bilgilerinizi bilgisayarınızda tutmayınız.
  • Mail order yerine sanal kartı tercih ediniz.
  • Telefonla arayan kişilere dikkat ediniz. Yardım, bağış ve başvuru gibi işlemlerin olduğunu belirten kişilere telefonda kart bilgilerinizi vermeyin.
  • Banka gibi arayan kişilere inanmayınız. Hiç bir banka kredi kartı numarasınızı istemez.
  • ATM’lere dikkat ediniz. Kart yuvasının olduğu bölgeye dikkatli kontrol ederek, çevrenizde sizi takip eden birisinin olmadığından emin olunuz. Aynı şekilde ATM’ye şifre girerken elinizi kapatarak şifrenizi giriniz.
Beğendin mi ?
[Total: Average: ]