Reklam
Soru ve Cevaplar

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur 2023

Kredi kartı kullanıcılarına en çok sorduğu kredi kartını borcunu ödemezsem ne olur ? Banka ne gibi yaptırım yapar ? Bu ve bunun gibi onlarca soruyu bu başlık altında inceleyebiliriz. Öncelikle kredi kartı borcu ödenmezse ne olur ?sorusunu izah ederek yazımıza başlayalım. Bilindiği gibi kredi kartı kullanıcı sayısı ülkemizde milyonlarla ifade ediliyor. Hal böyle olunca çarşıda pazarda alışverişte Kısacası her yerde kredi kartı kullanılıyor. Hatta birçok mağaza ve perakende sektörü kredi kartı olmadan nakit parayı bile kabul etmiyor. Bu sebeple insanlar kredi kartını olan ihtiyacı günden güne artıyor.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı ?

Kart borcu ödenmezse ne olur ? Sorusuna baktığınız zaman banka tarafından kredi kartı alırken imzalatılan sayfa içerisinde bütün detaylar yazıyor. Yani müşteri borcunu zamanında ödemezse ne gibi yaptırımlarla karşılaşacağını banka tarafından kişiye taahhüt ettiriliyor. Kısaca kredi kartı borcunu ilk ay ödenmeyen müşteri için yapılacak tek şey aylık olarak banka tarafından uygulanan yasal faizdir.

Yani bin lira borcu olan bir müşteri kredi kartı borcunu zamanında ödemezse aylık %2 faiz oranı ile karşılaşabilir. 2 ayda harcamasına devam eder ve 2 ayın sonunda toplam 2 aylık kredi kartı borcunu ödemezse kart borcu üzerine eklenerek faiz hissettirmeye devam edilir. 3 ayın sonunda kişi kredi kartı borcunu ödemezse kart direkt kapatılır ve toplam işletilen faiz ile birlikte banka tarafından icra yoluyla müşteriye tebliğ edilir.

Kredi Kartı Borcu Olanlar

Bazı bankalar 2 aydan itibaren borcunu ödemeyen müşterilerinin kredi kartını kapatarak icra yoluyla alacaklarını talep etse de maaş müşterisi olan bankalarda bu durum 3 aya kadar çıkabilmektedir. Yani kısacası borcunu zamanında ödemeyen asgari seviyede ödeyen veya hiç ödemeyen müşteriler için maksimum 2 ya da 3 ay sonra kredi kartı kapatılarak icra yoluyla tahsilat yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartıyla Altın Alınır Mı ? 2023 (Taksit var mı)

Peki müşterileri ne bekliyor ? Borcunu zamanında ödemeyen veya asgari seviyede ödeyen müşterilere icra takibi ile banka alacaklarını talep edebilir. Banka avukat vasıtası ile anlaşma yoluna gidebileceği gibi direk mahkeme aracılığıyla da borçlu kişinin maaşına icra koydurmak şartıyla alacağını tahsil edebilir. Tabii burada maaşın hepsini haciz gelme gibi bir durum yoktur. Son çıkan yasa ile birlikte maaşın dörtte biri haciz yolu ile alınabilir. Yani 3000 lira maaş alan bir kişinin 750 lira aylık kesinti yapılarak haciz yoluyla gidilebilir. Banka bu yöntem seçebileceği gibi konumuz içerisinde bahsettiğimiz gibi avukat aracılığı ile anlaşma yoluna tercih edebilir. Kredi kartı kullanıcısının borcunu taksitlendirme yaparak ödemesinde yardımcı olabilir bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur.

Kısacası borcunu ödemeyen kişinin borcu her gün katlanarak birikir ve banka tarafından icra yoluyla bu para tahsil edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu