Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi 2019

Kredi kartı borcundan dolayı eve icra olayı olur mu ? Kart borcunu ödeyemeden yüz binlerce müşteri bulunmaktadır. Banka borcundan dolayı eve haciz gelir mi ? Kredi kartı borcu ile banka borcuyla aynı anlamı taşımaktadır. Bu sebeple yazımızda banka yerine kredi kartı kelimesini de kullanabilirsiniz. Kart borcundan dolayı eve icra gelme işlemini bu yazımızda ele alacağız. Öncelikle evinize icra gelebilmesi bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor. Makalemizde tek bu durumları inceleyeceğiz.

Süreç nasıl başlar ?

Kart borcundan dolay icra süreci şu şekilde başlamaktadır. Öncelikle müşteri 3 ay boyunca kart borcunu ödemezse takip aşaması başlar. Bu aşamadan sonra 4. aydan itibaren bankalar birliği tarafından kara listeye alınarak, icra süreç başlamaktadır. Bu durum kredi notunun düşürülmesi gibi pek çok olumsuzluğu arka arkaya getirmektedir.

Yasal takibe düşmemek için borcun 3. ay içerisinde ödenmesi gereklidir. Eğer bu süre geçerse, banka tarafından yapılacak tüm işlemler hemen başlar. İcra takibi bunlardan en önemlisidir. Banka alacaklı olarak adınıza dava açar, alacağını tahsis etmek için gerekli tüm yasal yollara başvurur. 3. ay boyunca banka müşteriyi telefon, mail ve sms yoluyla sürekli bilgilendirir. Sürecin yasal takibe düşeceği gibi bilgiler aktarılmaktadır. 90 günün sonunda müşteri son 1 hafta ek süre verilir. Bu sürenin bitmesinden sonra hemen takip başlatılır.

Ailemin yanında kalıyorum haciz gelir mi ?

Kredi kartından dolayı kaldığınız yere icra gelebilir. Fakat üzerinize herhangi bir mal olması durumunda ilk olarak buraya gelmektedir. İcra eve gelmesiyle işlemlerin yapılacağı anlamına gelmez. Aileniz sizin burada yaşamadığınızı belirtmesi halinde haciz işlemi olmayabilir. Haciz işleminin yapabilmesi için borçlu kişinin üzerine mal veya eşya olması gerekmektedir. Burada ki en ince çizgi budur.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Borcu Neden Bitmiyor ?

Benim borcum yüzünden aileme haciz gelir mi ? Borç, borçlu kişinin üzerine olan yükümlüdür. Yani kendi veya başka birinin borcundan dolayı eve haciz işlemi gerçekleştirilemez. Fakat borçlu kişi bir yerde çalışıyorsa, maaşının 1/4 banka tarafından haciz işlemi uygulanabilir. İşlemin uygulanması için 90 günü geçmiş olması ve ek verilen 7 gün sürenin de tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu süreden önce haciz işlemi yapılamaz.

Yine aynı şekilde üstüme mal yok haciz gelir mi ? sorunun net yanıtı hayırdır. Fakat borçlu müşteri maaşlı olarak bir iş yerinde çalışıyorsa, maaşının 1/4 kadar haciz işlemi uygulanabilir. Örneğin 4 bin TL maaş alıyorsa, banka bin TL’sine haciz işlemi uygulatabilir. Bununda yapılabilmesi için 97 günlük sürenin geçmesi gerekmektedir.

Beğendin mi ?
[Total: 1 Average: 5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*