Kredi Kartı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır ?

Kredi kartı başvurusu ne zaman sonuçlanır ? Kredi kartı başvurusu yapan müşterilerin kart başvuru sonuçları ne kadar sürede neticeleneceği hususunda bilgileri sizlerle paylaşacağız. Gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline dönüşen kredi kartları ile ilgili internet sitemizde geniş kapsamlı bilgileri bulabilirsiniz. Öncelikle kredi kartı kullanımı son yıllarda 65 milyon üzerine geçti baktığımız zaman Türkiye’nin nüfusuna oranla %80’in üzerinde kredi kartı kullanım sayısı olduğunu görüyoruz. Peki, kart başvurusu yapan müşterinin sonucu en fazla kaç günde belli olur ? Yazımızda tüm detayları ile paylaşalım.

Kredi kartı başvurusu kaç günde onaylanır ?

Öncelikle başvuru adımlarını birlikte inceleyelim. Kart almak için şubeye gitmeniz gerekiyor. Daha sonra şube yetkilisi tarafından evrakları doldurmanız istenecektir. Bu süreçten sonra kimlik fotokopisi, maaş dökümü ya da skk dökümü, ek gelir beyan belgeleriniz gibi ekstra evraklar istenecektir. Eğer maaş aldığınız banka üzerinden kart başvurusu yapacaksınız, sadece kimlik fotokopisi yeterli olacaktır. Son aşamada başvuru evraklarını taranacak sistem üzerinden bankanın genel merkezine iletilir. Bu süreçten sonra kabul ya da ret cevabı bankanın yapacağı inceleme sonunda belli olacaktır.

Başvuru cevabı ortalama 1 -2 hafta içerisinde olumlu yada olumsuz şekilde neticelenir. Bu aşamada banka sizin sunmuş olduğunuz evrakları incelemeye alır. Daha sonra doğruluğunu kontrol eder. Son olarak istemiş olduğunu kredi kartı limitinin size uygun olup olmadığını inceler. Örneğin, aylık beyan ettiğiniz geliriniz 3 bin TL istemiş olduğunuz kredi kartı limiti 20 bin TL. Burada banka sizin ödeyebileceğiniz tutar üzerinden maksimum 6 bin TL kart limiti tanımlar.

Kredi kartı değerlendirme kriterleri

Gerekli olan şartları bu başlığımızda inceleyeceğiz. 18 yaşını tamamlamış olmak ilk gerekli şarttır. Kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Bu durum risk faktörünü kontrol etmek için geçerli olan bir şarttır. Yani kişinin daha önce başka banka yada bankalara borcu var mı ? zamanında ödeme yapmış gibi durumdan oluşacak bir durumdur. Değerlendirme puanı aşağıda ki gibidir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartından Neden Nakit Avans Çekemiyorum
Kredi Notu Risk Grubu Kredi Kartı Alma İhtimali Sonuç/Tavsiye
0 (Sıfır) Az Riskli Gelire Bağlı Aktif çalışma durumuna göre alınabilir.
1-699 En Riskli Çok Düşük Teminatlı kredi kartlarına başvurabilir.
700-1099 Orta Riskli Düşük Aktif çalışma durumu ve gelir düzeyine göre alınabilir.
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı Aktif çalışma durumu ve gelir düzeyine göre alınabilir.
1500-1699 İyi Yüksek Gelire göre yüksek limitli kredi kartı alınabilir.
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek Gelire göre yüksek limitli kredi kartı alınabilir.
Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*