Kredi Kartı Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

2019 yılı itibariyle kredi kartı avantajları hakkında bilgiler vereceğiz. Burada bahsettiğimiz hususlar avantajlar listesinde yer alan tüm detaylarıdır. Ayrıca kısa bir şekilde anlatırken, alt başlıklar da detayları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle kart kullanımı avantajlı ve kolaydır. Yapılan harcamaları kontrol edilmesini sağlar. Faizini ödemek şartıyla para çekim işlemi yapılabilir. Ekstra olarak puan kullanımı kolaylığı sağlar. Taksitli ödeme imkanı sunmaktadır.

Kredi kartının avantajın çok olduğu gibi olumsuz yönlerinin olduğu söylemeden geçemeyeceğiz. Olumsuz yönlerine dikkatli takip etmenizde büyük fayda var. Çünkü olumsuz yönleri bir çok kişinin büyük borç yükü altına girmesine sebep olabilir.

Kredi Kartı Avantajları Nelerdir ? (2019)

Kolay ödeme : Kolay ödeme ile ATM üzerinden para çekilmeye ihtiyaç kalmadan kullanım sağlar. Kişi yanında para taşımadan bir çok alışverişi yapabilir.

Kontrol sizde : Her alışverişinin kontrol altında olur. Yapacağınız harcamaları gün, aylık veya yıllık olarak tek tek kontrol edebilirsiniz. Böylece nerede nasıl ödeme yaptığınızı kontrol edebilirsiniz.

Taksitli : Taksitli alışveriş ile kolay ödemeler yapabilirsiniz. Örneğin 2 bin TL’lik bir alışveriş en fazla 9 taksitle ödeyebilirsiniz. Taksitli alışverişleri sadece yasal zorunluğu olmayan ürünler için kullanabilirsiniz.

Para çekme işlemi : Para çekme işlemi faizini ödemek şartıyla yapabilirsiniz. Nakit ihtiyaçları için kullanabilirsiniz.

Puan sistemi : Bir çok kredi kartında puan sistemi kullanılmaktadır. Puanlar yapılan alışverişin tutarına göre yapılmaktadır. Ayrıca bankalar tarafından yapılan kampanyalar ile belli bir miktar harcamaya puan verilmektedir. Bu puanlarda farklı alışverişlerde kullanılabilir. Bu bağlantı üzerinden puan ile alışveriş yapacağınız siteler ve mağazalar yer almaktadır.

Kredi Kartı Dezavantajları Nelerdir ? (2019)

Dezavantajları hususunda geçmeden önce olumsuz yönlerinden bir kısa not ile başlamak isteriz. Öncelikle kişinin gelirine göre harcaması kredi kartının ilk altın anahtarıdır. Düşünsenize aylık 2 bin TL geliri olan bir kişinin her 3 bin TL harcama yaparsa ne olur ? Her ay fazla harcamadan dolayı ekstra bin TL harcama yaparak borçlanacaktır.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Başvurusunda Kredi Notu Değerlendirmesi

Fazla harcama : Harcama kontrolünün yapılması gerekiyor. Fazla harcamadan ötürü borç yükü çoğalabilir.

Yüksek faiz oranları : Yüksek faiz oranları kredi kartlarının diğer dezavantajları arasındadır. Her ay fazla harcama yapan veya borçlanma nedeniyle nakit avans kullanımlarda yüksek faiz oranlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle harcamanıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Tek çekim : Yüksek miktarlı tek çekim alışverişlerden uzak durmanız gerekiyor. Zira dönem sonu kapamadan yapılan tek çekimli alışverişler dönem içi borçlanmanızı arttıracaktır.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*