Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı 3 Ay Ödenmezse

Kredi kartının borcunu asgari ödeme tutarını 3 ay ödemezsem ne olur ? Konu başlığımız bu olsa da genel anlam itibariyle tüm detayları sizlerle paylaşacağız. Öncelikle kredi kartının kullanıma kapatılması durumuyla ilgili burada ki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yine kısa anlatımlarla değinmek gerekirse; yıl içinde 3 kez asgari tutardan ödeme yapılması halinde kredi kartı kapatılmaktadır. Aynı şekilde bunun üst üste yapılmaması halinde de kart kapatılır. Kartın aktif olarak kullanıma açılması için dönem borcunun ödemesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kart kullanıma açılmaktadır. Bu kapsamda banka ve kredi kartları kanunu içerisinde bu bilgiler yer almaktadır.

Peki kartının borcu nasıl katlanır ? Katlama kelimesinin tam anlamı faiz olarak belirtebiliriz. Geç ödemeden kaynaklı banka tarafından faiz işletilmektedir. Bankalarda uygulanan en yüksek miktar aylık %2,75 oranındadır. Yani 1000 TL borç için 1275 TL faiz ile birlikte bir aylık dönem sonunda ödenecek rakamdır.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur ? 2019 yılı için en güncel bilgileri şu şekilde paylaşabiliriz. Kart borcunu ödememesi 3 ay geçerse kart kullanıma kapatılır. Yani kredi kartı 3 kez asgari ödeme tutarında ödemesinde halinde kart kapatılır. Kredi kartı asgarinin altında ödemesinde kartın kapatılmasını engellemez. Aynı şekilde kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur ? Cevap olarak kart yine kullanıma kapatılmaktadır. Peki, kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur ? Kart kapatılmaz. Sadece günlük geç ödemeden dolayı faiz işletilir. Örneğin 1000 TL borcun bir günlü 1035 TL olur. Sürekli asgari tutarı ödemek en fazla 3 için geçerlidir. 3 ay boyunca (yıl içerisinde) bu şekilde yapılırsa, kart yine banka tarafından kapatılmaktadır.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  Yeni Gelen Kredi Kartı Ne Zaman Açılır ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*