Kredi Kartı Asgari Ödemesi Kaç Defa Yapılır ?

kredi kartı asgari ödemesi

Kredi kartı asgari ödeme tutarı sizlerin kullandığınız kredi kartı kullanım borcuna göre hesaplama tablosu ile minimum ödeme tutarınızın belli bir miktarı ve bankaya yatırılması gereken tutar olarak bilinmektedir. Kredi kartı kullananlar bilirler ki bir sene içerisinde kredi kartının asgari ödemesinin üç defa geç ödenmesi durumunda ise çeşitli yasal yaptırımlar ve faiz oranları ile karşılaşacaklardır.

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödeme Tutarı

Kullanılan kredi kartının asgari ödemesi yapıldığı zaman sizlerde kredi kartı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadan kredi kartının kullanımına devam edebilirsiniz. Bu uygulama Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 17 Aralık 2010 tarihinden itibaren ilk defa kredi kartı alan ve kullanan kişiler için bir sene içinden kullanılan kredi kartı dönem borcunun asgari ödeme tutarından daha az ödeme yapılması halinde kredi kartının nakit avans çekimine kapatılacak ve uygulanan faiz oranları değişecektir. Örnek verecek olursak eğer kredi kartının son ödeme tarihi, kredi kartının hesap kesim tarihinden itibaren 9-10 gün sonrasına gelen ödemedir. Eğer sizde son ödeme tarihine kadar kredi kartının toplam dönem borcunu veya asgari ödeme miktarını ödememeniz durumda ve bu durumun üst üste 3 defa tekrarlanması halinde kredi kartınızın nakit avans çekimine kapatılması ve uygulanan yasal faiz oranlarının artması söz konusudur.

kredi kartı borcu asgari ödemesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu  ‘Kredi kartı asgari ödeme tutarının 1 yılda 3 kez üst üste yatırılmaması durumunda kredi kartı nakit avans çekimine kapatılacaktır. Ayrıca uygulanacak olan yasal faiz oranlarında da artış olacaktır. Ayrıca kredi kartı ile ilgili yapılan düzenlemede asgari ödeme tutarının ve son ödeme tarihinin geçirilmesi halinde de gerekli faiz oranları uygulanacaktır. Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme gününe kadar ödenmesi halinde herhangi bir işlem söz konusu değildir fakat son ödeme tarihinin geçirilmesi halinde geçerli olacak faiz oranları ile birlikte toplam kredi kartı borcu üzerinden faiz hesaplaması yapılacaktır. Sizlerde kredi kartı borcunuzun zamanında yatırılması ve asgari tutarın altında ödeme yapılmaması gerekmektedir. Bu konuda çok fazla sitemize gelen sorular arasında yer alan bizde sizlere bu yazımızda kredi kartı borcunun asgari ödemesi kaç defa yapılır ve üst üste 3 defa yapılması halinde ne gibi durumlarla karşılaşacaksınız bunun cevabı vermeye çalıştık.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Yapılandırma Sonrası Kullanıma Açılır Mı ?

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*