Kredi Kartı Aidatı Tüketici Hakem Heyeti

Kredi kartı aidatı 2020 yılına girdiğimiz şu günlerde merak edilen soruların başında gelmektedir. Teknolojinin geliştiği ve her geçen gün gelişerek devam etti. Ülkemizde kredi kartı aidatı maalesef alınmaya devam ediliyor. Müşteriler kredi kartı aidatlarını almak için Tüketici Hakem heyetlerine başvurularda durum gösteriyor ki bankalar tarafından imzalatılan sözleşmelerde müşteri peşine kart aletleri kabul etmiş haldedir. Yani müşteri baştan kart aidatını kabul ederek bu kredi kartına sahip oluyor. Peki böyle bir sözleşme imzaladı olmadığı halde bankalar tarafından kullanıcılara kart aidat kesintisi yapılabilir mi ? Konumuz bütünüyle bu gibi sorulara yanıtlar vererek siz değerli ziyaretçilerimizin akıllarında olan soruları yanıtlamayı hedeflemektedir.

Kart Aidatı Yasal Mı 2020?

Öncelikle kart aidatı yasal mı bu soruyla başlayarak makalemizde detaylandırma ya devam edelim. Yazımızın giriş cümlesinde belirttiğimiz gibi müşterinin peşinen kart aidatını kabul etmesi kart sözleşmesinde yer alan duruma göre yapılmaktadır. Yani müşteri karta sahip olabilmek için kart aidatını kabul edebilir. Bu şekilde olan müşterilerin tüketici hakem heyetine başvurması durumunda kart aidatları yapılmayacaktır. Fakat kredi kartı sözleşmelerinde kart aidatı olmayan müşterilerden de kesilen bu kesintileri Tüketici Hakem Heyeti ile almak mümkündür.

Yapmanız gereken banka ile imzalamış olduğunuz kredi kartı sözleşmesinin bir nüshasını alarak tüketici hakem heyetinin kapısını çalmak olacaktır. Burada belirtilen ilgili yerleri doldurarak bankaya yapmış olduğu kesinti iadesinin tarafınıza yapılmasına istinaden bir dilekçe yazmanız da gerekiyor. Tüketici Hakem Heyeti yapmış olduğunuz sözleşmeyi inceleyerek ve dilekçenizde istinaden gerekli araştırmaları yaparak banka tarafına bildirmektedir.

Bankada karşı savunmaya geçerek yapmış olduğu kesintinin yasal mı değil mi olduğunu izah eden bir geri dönüş yapması halinde tüketici hakem heyetinde bu durum değerlendirilerek müşterinin lehine ya da aleyhine kararlar çıkabilmektedir. Bu durumda müşteriye kart aidatını geri alacak veya kart aidatı kesilmeye devam ederek hakem heyetine yapmış olduğu başvuru reddedilecektir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Başvurularım Neden Onaylanmıyor

Aslına bakarsanız bütün bu işlem bu anlattıklarımız dan ibarettir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*