Garanti Kredi Kartı Limitim Neden Artmıyor

Garanti Bankası niçin kredi kartı limitini yükseltmez ? Aslına bakarsanız bütün bankaların da izlemiş olduğu politika ve genel bilgiler dahilinde bütün detayları sizlerle paylaşacağız. Daha önce burada paylaştığınız bankanın için kredi kartının limitini yükseltme sorusunu incelememizde büyük fayda ilk olarak makalemizde Garanti Bankası kredi kartı limit yükseltme olmasının sebepleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız. Burada anlattığımız bilgiler banka fark etmeksizin olan detaylardır.

Kredi kartı sadece ülkemizde değil dünya’da kabul görmüş ve büyük ölçüde alışverişlerde kullanılan bir sistemdir. Müşteri önce alışverişini yapar. Daha sonra bankaya borçlanmak kaydıyla ortalama 1 ay ile 40 gün sürede borcunu öder. Banka tarafından sunulan peşin ya da taksitli alışverişler sayesinde kredi kartı kullanım oranları artıyor. Çünkü insanlar kredi kartlarını taksitli alışverişlerde rahat bir şekilde kullanıyor. Defalarca dile getirdiğiniz kredi kartı kullanımı doğru olarak yapılması hususunda bu yazımızda fazla detay paylaşmayacağız. Altını çizeceğimiz tek nokta gelirine göre harcama yapıldığı takdirde, kredi kartının son derece yararlı bir araç olduğu yönündedir.

Peki kredi kartı limiti neden arttırmaz ? Garanti Bankası kredi kartı limit arttırma şartları arasında kişinin beyan ettiği gelir üzerinden işlem yapar. Yani aylık 3000 lira maaş alıyorsa bunu maaş bordrosu ile beyan etmesi gerekir. Aynı şekilde maaş müşterisi ise bunu zaten otomatikman sistemden görecektir. Fakat başka bir bankanın kredi kartını kullanmak istiyorsa, öncelikle kişilik gelirini beyan etmesi gerekir. Örneğin maaş kira gelirleri ve ekstra gelirler gösteren bir evrakın olması şarttır.  Maaş müşterilerine maksimum 4 katına kadar normal müşterilere ise gelirinin akşam iki katına kadar kredi kartı limiti verilebilir. Örneğin 2000 lira maaş alan bir maaş müşterisi 8000 lira limit ne kadar kredi kartı kullanılabilir. Fakat bu verilen üst sinirdir. Yani direkt olarak 8000 lira limit tanımlanmayabilir. Bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Eğitim Kampanyaları 2019

Maaş müşterisi olmayan müşteriler içinde maksimum 2 katına kadar kredi kartı limiti tanımlanabilir. Burada arttırmak istediğiniz limit bu sınırlar dahilinde olduğu halde artmıyorsa, kişinin kredi notunu düşük olması bunun en büyük etkenidir. Yani konumuzun özetinde kredi kartı limitinin artış olmamasının tek sebebi kişinin daha önceki bankalarla yaşamış olduğu borç probleminden kaynaklıdır. Bunun da aşımı ortalama 5 senedir. Yani 5 sene sonunda kişi banka kara listesinde veya riskli grupta ise bu normal seviyeye kademe kademe düşecektir.

Beğendin mi ?
[Total: 1 Average: 5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*