Dönem Borcu Ödenen Kart Ne Zaman Açılır ?

Dönem borcu ödenen kredi kartı ne kadar sürede açılır ? Kredi kartı kullanmayan hiçbir birey kalmadı. Gündelik yaşamın bir parçası olan kredi kartı ile ilgili dönem borcu ödendiği halde açılmamasının nedeni ile alakalı genel bilgileri bu yazımızda paylaşıyor olacağız. Öncelikle kredi kartının iki tip ödeme şekli vardır. Bunlardan birincisi ekstre çıktığı zaman toplam borç ve müşterinin ödeyecek asgari tutar vardır. İsterseniz bu terimleri açıklayarak yazımıza başlayalım.

Toplam borç dönem içerisinde yapmış olduğunuz alışverişin toplam tutarıdır. Toplam borç içerisine peşin ve taksitli yapılan ödemeler girmektedir. Asgari tutar ödemesi ise toplam borcun bir kısmı olan tutardır. Bu ödeme “asgari tutar” olarak isimlendirilmektedir. Asgari ödeme banka tarafından belirlenir. Dilerseniz kısa bir örnekle bu konuyu daha net bir şekilde açıklayalım. Örneğin dönem içi bin lira harcaması olan bir kredi kartının asgari ödemesi en az 350 lira olmaktadır. Yani müşteri en az 350 TL yatırmak suretiyle kredi kartını kapanmamasına sağlayabilir. Tabii bu arada kalan farkı banka faiz olarak işleterek bir daha ki dönem ekstresine yansıtacaktır yani her ay 1000 lira alışveriş yapan bir müşteri 2. Ayda eski ekstrenin borcunu ve geçen sürede birikim faizi ödemek zorunda kalacaktır. Bu kısa açıklamalar yaptıktan sonra dönem içi borcunu ödediği halde kredi kartının kullanıma açılmamasının sebepleri ile ilgili genel bilgileri paylaşalım.

Öncelikle kredi kartının borcunu kapanmaması için en az asgari tutarın yatırılması gerekmektedir. Ancak bu tutarı yatırıldığı zaman kredi kartı kullanıma aktif olarak açılacaktır. Tabii her ay bu işin tekrarlanmaması önemli bir esastır. Kredi kartı kullanıma kapatıldıysa dönem içi borcun ödenmesi şarttır. Fakat dönem içi borcun ödendiği halde kredi kartı kullanıma kapatıldıysa mutlaka son ödeme tarihi geçmiştir. Bankanın hesaba para geldiğini görmesi ve kart aktif olarak işleme dahil etmesi banka yoğunluğuna göre değişmektedir. Yani bu süreçte kartınız kullanıma açılmadıysa müşteri temsilcisi ile görüşerek durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

Beğendin mi ?
[Total: 1 Average: 5]
İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi 2019

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*