Bankalardan Neden Kredi Kartı Alamıyorum ?

Bankalar neden kredi kartı vermez. Bu yazımızda kredi kartı verilmemesi sebepleri hususunda genel bilgileri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle kredi kartı gündelik yaşamın içerisinde ve insanların elinden düşürmediği bir araç haline geldi. insanlar alışverişlerini bu araçtan yaparken bankalarda bazı durumlarda 9 taksitle kadar bir olanak sunuluyor. Böylece insanların ödemeleri sürekli taksitli hale dönüşüyor. Bu makalemizde kredi kartı isteyip de alamayan siz değerli ziyaretçilerimiz için genel kapsamlı bilgileri paylaşacağız. Öncelikle şu sorudan başlayalım kredi kartı niçin verilmez ?

Ülkemizde kredi kartı kullanan sayısı her geçen gün artıyor. Bankalar kredi kartlarını müşterilerine kullanmaları yönünde puan taksit sayısının fazlalığı, ekstra avantaj veya nakit para gibi özellikler sunarak kartlarını kullandırmak yönünde büyük çabalar gösteriyorlar. Kredi kartına başvurup da kabul edilmeyen müşterilerinin ne yapması gerekiyor ? Bankalar müşterilerine kredi kartı verirken aradığı özellikler şunlardır:

Öncelikle kişinin 18 yaşını tamamlayıp tamamlanmadığını bakılmaktadır. Yani bir kişi reşit olması gerekmektedir. Daha sonra Findeks istenilen kredi notu sisteminde daha önce herhangi bir bankada kredi çekmiş ve düzenli ödeme yapmış mı ? Herhangi bir bankanın kredi kartını kullanmış zamanında ödeme yapmış mı ? Herhangi bir yere banka üzerinden borcu var mı borcu olup da ödememiş mi ? Bu durum yasal takibe düşmüş mü gibi ara kriterlere bakılmaktadır. Yani kısacası bir bankaya borcunu zamanında ödeyip ödemediği ne bakılmaktadır. Bu da 1600 ile 2000 puan arasında puanı olan müşteriler için %100 olumlu bir sonuçlanırken, daha düşük puanlar da kara liste denilen sisteme dahil olması halinde o kişi bir daha kredi kartı alamaz.

Diğer bakılan kriter ise müşterinin ne kadar maaş alır aldığıdır. Gelir beyanında bulunması istenen evraklarla birlikte maaşın ne kadar olduğu gösteren belge gereklidir. Kredi kartı kullanmaya uygun mu bu duruma bakılır. Yani bir kişi bir yerde çalışmıyorsa ve herhangi bir sosyal güvencesi yoksa bu kişiye kredi kartı yine verilmez. Fakat düşük de olsa yani asgari ücret seviyesinde bile çalışsa kredi kartı maaşının iki katına kadar verilebilir. Bu durumda konumuz özetlemek gerekirse; ilk kriter yaş şartı yani reşit olması gerekiyor. Daha sonra herhangi bir bankaya borcunun olmaması gerekli ve son aşamada bir yerde sigortalı olarak çalışıyor olması kafiye olacaktır.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]
İlginizi Çekebilir  Neden Kredi Kartı Şifre İstemez ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*