Bankalar Neden Kredi Kartı Verir ?

Bankalar ne için kredi kartı verir ? Aslına bakarsanız bir tarafta kredi kartı almak isteyip de alamayan müşteriler bir tarafta da istemediği halde banka tarafından gönderilen kredi kartı da ne olduğunu net bir şekilde söyleyelim. Yani sonuç itibariyle ekonomik durumu iyi, düzenli bir işi olan bir kişiye banka tarafından kredi kartı gönderilmesi gayet doğaldır. Öbür tarafta sürekli borç halinde bankaların kara listesine düşmüş, borcunu zamanında ödemeyen veya kredisinin de sıkıntı yaşayan kişiler de kredi kartı isteyip de kredi kartına alamadıkları zamanlar olmuştur. Bu yazımızda bankalar ne için durduk yere kredi kartı gönderir sorularını yanıtlayacak.

Bankanın bir kişiye istemediği halde kredi kartı göndermesi o kişinin ekonomik durumunun iyi olması ve düzenli bir işte çalışıyor olması anlamına gelmektedir. Zaten borçlu insanlara bankalar direkt olarak kredi kartı göndermez. Kredi kartı gönderdiği halde kullanmak istemeyen müşteriler de bankaya başvurarak kartların iptalini gerçekleştirebilirler. Fakat kredi kartı kullanımı günümüzde o kadar çok yaygınlaştı ki, kullanma yani ev kalmadı diyebiliriz.

Kredi kartının birçok avantajı olduğu gibi ve dezavantajları da olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Avantajları taksitli alışveriş imkanı sunar banka tarafından verilen puanlar sağlanır ve yaklaşık 1 ay sonra yapmış olduğunuz alışverişin ödemesi gerçekleştirilir. Avantajları bunlarla kısıtlı iken dezavantajları ise borcunu zamanında ödemeyen müşteriler için faiz sorunu ile karşılaşabilir. Aynı şekilde asgari seviyede ödeyen müşteriler kalan kısımları ile faiz tutarında karşılaşma imkanı olurken, ileride kullanacakları krediler için zamanında borcunu ödemediklerinden dolayı kredi notlarının düşük çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden kredi kartını kullanmak istiyorsanız borçları zamanında ödemeli taksitleri takip etmeli, dönem için ekstreleri bakmalı ve özellikle provizyonda bekleyen işlemleri an ve an takip etmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Neden Kredi Kartı Şifre İstemez ?

Son olarak bankanın müşterisine kredi kartı göndermesi kadar doğal bir şey yoktur. Kredi kartı kullanmayan kişiler için de banka ile görüşerek kartlarının kapatılmasını gerçekleştirebilirler. Sonuç itibariyle banka düzenli bir işte çalışan ve borçlarını zamanında ödeyen kişilere kredi kartı gönderir.

Beğendin mi ?
[Total: Average: ]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*