2019 Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı ?

Kredi kartı üzerinden alınan aidatlar yasal mı ? 2019 yılı için geçerli tüm bilgilere konumuzun üzerinden ulaşabilirsiniz. Bildiği üzere kredi kartları tüm dünyadaki insanların büyük bölümü tarafından kullanılmaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmaya göre 165 milyonun üzerinde kredi kartı ve bankamatik kartı kullanan müşteri var. Hal böyle olunca alışverişin %80’inden fazlası kartlar ile yapılıyor. Kredi kartını bu denli değerli kılan özelliklerin başında vade farkı olmadan taksit imkanı, güvenli olması, ortalama 1 ay borcun ertelenmesini sıralayabiliriz.

Her banka maaş müşterisine kart gönderebilir. Müşterinin gelirine göre bu kartların limiti maksimum 4 katına kadar çıkartılabilir. Peki, maaş müşterisi olmayan müşteri kullanabileceği kart türü yok mudur ? Aslına bakarsanız her bankanın 5’in üzerinde kredi kartı türü bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı bir çok alışveriş puan verirken, bir kısmı da sadece alışverişlerde kullanılmak üzere üretilmiştir. Bir çok avantajı olan kredi kartlarından bankalar bazen yıllık aidat talep etmektedir.

Yıllık 50 liradan başlayıp 300 TL’ye kadar varan kart aidatlarının olduğunu biliyoruz. Peki alınan aidatlar yasal mı ? Banka müşterisine haber vermeden kesinti yapabilir mi ? İşte merak edilen tüm sorular ve yanıtları…

Bankaların kredi kartı aidatı almaları yasal mı ?

Bu başlığımız altında kanunlardan bahsederek sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız. 6502 sayılı kanunda bu konuyla ilgili açıkça hükümler yer almaktadır. İlgili kanunun 4. ve 11. maddesinde konunun net bilgiler yer almaktadır. Kredi kartı aidatı yasal mı ? İşte detaylar…

Sponsor Reklamlar

Bankalar tarafından talep edilen kart aidatları yasaldır. Kanunda şu maddeyle sorunun net yanıtı vermiş olabiliriz.

İlgili kanunda yer alan bilgi ışında banka tarafından kart aidatı olmayan bir kart verir mi ? sorunun yanıtı da yine evettir. Peki müşteriler ne yapabilir ? Müşteri isterse, kart aidatı olmayan bir kart tercihinde bulunabilir. Bu değişim sırasında limitler aynıdır. Yani eski kartı limiti 10 bin TL ise, aidat olmayan başka bir kart türüne aylık 10 bin TL limit ile geçebilir. Kredi kartı aidatı peşin mi alınıyor ? Genellikle peşindir.

Sonuç itibariyle kredi kartı aidatı yasal dayanağı 6502 sayılının kanunun 4. ve 11. maddesinde açıkça yazmaktadır. Müşteri dilerse kart türünü değiştirerek aidat olmayan bir kredi kartı tercih edebilir.

Kredi kartı aidatı haram mı ? Konuyla ilgili olarak pek çok din alimin görüşleri aynı yöndedir. (Caiz olmadığı) Peki müşterinin ne yapması lazımdır ? Kart aidatı olmayan bir kredi kartının kullanması gerekmektedir. Kredi kartı komisyon ücreti caiz mi ? Yine bu durumda caiz değildir. Kredi kartı aidatları kaldırıldı mı ? Şimdi yok gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir  Nakit Çekime Kapatılan Kartla Alışveriş Yapılır Mı ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*